Hlavní navigace

Když rádio hraje pro osobní potřebu obsluhy, poplatky platit nemusíte

7. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Anna Vavríková, podle licence: Rights Managed
Ústavní soud se zastal podnikatelky, která odmítla platit za rádio na provozovně. Lidé totiž do většiny obchodů kvůli hudbě nechodí.

Ústavní soud dal za pravdu ženě, která se soudila s Ochrannou asociací zvukařů kvůli umístění rádia v prodejně jízdních kol. Podnikatelka argumentovala tím, že rádio měla v prodejně její zaměstnankyně puštěné jen pro svoji potřebu. A s tímto tvrzení obstála. Informoval o tom server Novinky.cz.

Měli byste vědět: Český rozhlas chce zpřísnit zákon pro výběr koncesionářských poplatků

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Anna Vavríková, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Podle podnikatelky lidé do prodejny kol nechodí proto, aby tam poslouchali hudbu. Zdůraznila, že z provozu zařízení nedosahovala jakéhokoliv přímého či nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu a souvislost s podnikáním. To vzal ale v potaz až Ústavní soud. Tato problematika je judikována i evropským soudním dvorem. Že si prodavačka pouští pro sebe rádio, není šířením díla. Zákazníci tam přece nechodí proto, aby poslouchali hudbu z rozhlasu, ale chodí tam nakupovat, tu kulisu ani mnohdy neslyší. Evropský soudní dvůr rozhodoval na příkladu italského zubaře, který měl v ordinaci puštěné rádio, ochranný svaz po něm chtěl také platit, ale k zubaři se přece nechodí poslouchat hudba, prohlásil soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Čtěte také: Pokud v provozovně hrají rádia typu Jamendo, OSA platit nemusíte, tvrdí právníci

Na krajském soudě ale žena s tímto nepochodila. Podle něho měla platit za rozhlasovou produkci v provozovně, aniž by měla s asociací uzavřenou licenční smlouvu, a přitom hudbu veřejně produkovala. Případ se teď právě na krajskou úroveň vrací. Zajímavé je, že v něm jde o 2093 korun. Ústavní soud i proto soudu krajskému vyčetl, že v bagatelním sporu postupoval nepatřičně formalisticky.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).