Hlavní navigace

Když už pracovník z jiného státu EU, tak za stejných podmínek jako Čech

9. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Nelegální zaměstnávání je v České republice stále velkým problémem. Počet odhalených nelegálně pracujících byl v roce 2018 obdobný jako v roce 2017.

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) se vloni velkou měrou zaměřil na nelegální zaměstnávání. V průběhu celého roku na území České republiky uskutečnil více jak 8000 kontrol.

Byznys s levnou sílou stále oblíben

Z celkového počtu 8339 kontrol zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání byla zjištěna nelegální práce u 1048 subjektů. Kontrolami bylo odhaleno 4583 nelegálně zaměstnaných osob. V 763 případech se jednalo o občany ČR, ve 225 případech o občany EU (nejčastěji osoby se slovenskou, rumunskou a bulharskou státní příslušností) a v 3 595 případech o cizince, občany třetích zemí, potvrdil Richard Kolibač, tiskový mluvčí SÚIP.

Jak probíhají kontroly inspekce práce v praxi, si můžete přečíst v článku Během kontroly nelegálního zaměstnávání se cizinci pokoušeli schovat. Marně

Co je cílem kontrol? 

Podle Státního úřadu inspekce práce není cílem všech kontrol zamezit přístupu pracovníků ze zemí mimo EU na český pracovní trh, ale zajistit, aby byli zaměstnáváni za stejných podmínek jako čeští zaměstnanci či pracovníci ze zemí Evropské unie.

V porovnání s rokem 2017 výrazně vzrostl počet cizinců, tedy občanů třetích zemí, zjištěných při výkonu nelegální práce. Zatímco v roce 2017 se jednalo o 1 917 cizinců, v roce 2018 byl tento počet 3 595 cizinců. Nejčastěji se jednalo o občany státní příslušnosti Ukrajina (2 873), Vietnam (285) a Moldávie (197). Dále pak byli odhaleni při nelegální práci občané státní příslušnosti Srbsko (59), Uzbekistán (34), Bělorusko (23) a Rusko (21). Počet odhalených nelegálně pracujících občanů ČR nebo EU byl pak obdobný jako v roce 2017.

Nejsou lidi na českém trhu práce 

Aktuální stav na trhu práce nelegálnímu zaměstnávání nahrává. Tento trend odráží současnou situaci na trhu práce, charakterizovanou nedostatkem pracovní síly, potvrzuje Kolibač a dodává: Zásadní motivací však zůstává ekonomický faktor, kdy za tyto nelegálně zaměstnané cizince není zaměstnavateli hrazeno zdravotní a tito zaměstnavatelé tak získávají nekalou konkurenční výhodu. 

Psali jsme: 5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“

Nejčastěji byly v roce 2018 odhalovány nelegálně pracující osoby na pracovištích zaměstnavatelů sektoru stavebnictví, zpracovatelského průmyslu a sektoru velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel; ubytování, stravování a pohostinství. Z pohledu velkosti zaměstnavatele se nelegálního zaměstnávání dopouštěli nejčastěji malí zaměstnavatelé.

V roce 2018 uložil SÚIP zaměstnavatelům za nelegální zaměstnávání 496 pokut v celkové výši 151 351 500 Kč.

Otázka nelegálního zaměstnávání se často objevuje také v rodinných byznysech. Jak je to v případě, že s podnikáním pomáhá životní partner? Je nutné, aby byl v případě výpomoci zaměstnán? Více čtěte v článku Na vztahu záleží. Pokud vám vypomáhá v podnikání družka, nejde o nelegální práci

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).