Hlavní navigace

Klaus ml. chce neomarxisticky omezit svobodu podnikání, řekl by sám Klaus ml.

29. 1. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

[KOMENTÁŘ] Návrh skupiny poslaneckých „dobrodějů“, který by omezil soukromým webům možnost mazání příspěvků, je „flagrantním zásahem do podnikatelské svobody“.

Takto standardně se někteří z předkladatelů vyjadřují o jakékoli regulaci podnikání. Je proto až s podivem, že pod návrhem jsou podepsáni především poslanci ODS (v čele s Václavem Klausem mladším), kteří se podnikatelskou svobodou zaklínají snad častěji než Andrej Babiš „kampaní“ proti jeho osobě.

Omezme svobodu, zachráníme tím svobodu

Skupina poslanců (hlavně z ODS a ANO, ale s výjimkou Pirátů a TOP 09 i z ostatních stran) předložila návrh zákona, jehož cílem je zvýšit míru odpovědnosti nejrozšířenějších sociálních sítí a elektronických platforem umožňujících okamžité sdílení názorů, informací či jiného obsahu ze strany jejich uživatelů, které mají největší dopad na obyvatelstvo a svým obsahem mohou výrazně ovlivňovat veřejné mínění. A jako správní poslanci, kteří ctí svobody, se tak rozhodli učinit tím, že omezí podnikatelskou svobodu provozovatelů webů.

Konkrétně předkladatelé chtějí míru odpovědnosti zvýšit tím, že pod hrozbou vysokých pokut a až 3 let vězení by „provozovatelům či správcům veřejně přístupné elektronické sociální sítě či jiné platformy umožňující uživatelům okamžité sdílení jimi vytvořeného obsahu používané více než sto tisíci registrovanými uživateli“ zakázali mazání jakýchkoliv příspěvků vyjma těch, které jsou „v hrubém rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, nebo s dobrými mravy“.

Neomarxistický návrh Václava Klause mladšího

Už samotné znění návrhu stojí za poznámku. K „legálnímu“ smazání by nestačilo pouhé porušení zákona, ale muselo by jít o „hrubé“ porušení zákona. Kde je dělící linie porušení/hrubé porušení by zřejmě rozhodovali sami autoři novely ve speciální komisi. Jaké praktické problémy návrh přináší a k čemu všemu by vedl, dobře shrnuje bývalý šéfredaktor Lupa.cz a nyní člen Pirátů Patrick Zandl.

Perličkou na celém návrhu je skutečnost, že „otec“ této novely Václav Klaus ml. (ale i další předkladatelé) patří na svých profilech na sociálních sítích mezi aktivní cenzory a maže nesouhlasné názory na svém profilu na Facebooku skoro tak pilně jako Tomio Okamura. Aby nedošlo k mýlce, mazat příspěvky je samozřejmě jejich právo, které jim umožňují podmínky Facebooku. Mazat příspěvky a jiným se to snažit zakázat je však pokrytectví.

Stejně tak absurdní je, že si Václav Klasu ml. hraje na velkého zastánce podnikatelské svobody a majetkových práv. Jak ale ukazuje předložený návrh, který by sám Klaus měl dle svých často prezentovaných názorů odsoudit, jak rád označuje všechny regulace, jako neomarxistický, není zřejmě podnikatelská svoboda jako podnikatelská svoboda.

Nejlepší argumenty proti Klausovu návrhu má samotný Klaus

Václav Klaus ml. například nedávno kritizoval na serveru Novinky.cz omezování podnikatelské svobody a majetkových práv u hospod a zákazu kouření. Nechme proto zaznít jeho argumenty a ukažme si, jak by sám Klaus argumentoval proti svému návrhu na zákaz mazání a jak by mohl jeho komentář po vzoru kritiky zákazu kouření vypadat:

Poslanci, kteří už spousty let mažou na svých profilech všechny, byť jen náznakem, nesouhlasné názory, aby si neponičili ega – zaútočili ve jménu „dobra“ na obyčejné lidi a snaží se jim zakázat část jejich dosavadního života. Přečíst na své oblíbené sociální síti text a k tomu jen názory, které umožňují pravidla, která všichni uživatelé sítě dobrovolně odsouhlasili, a nečíst všechny sebeblbější komentáře, které každý, komu se podařilo aspoň na popáté zapnout počítač, dokázal napsat.

Argumentace pro zákon je dvojího druhu. Zaprvé cenzura není správná, základním principem demokratického právního státu je totiž svobodná pluralitní diskuse o různých tématech a tak dále. Tomu rozumím, jsem celoživotní zapřisáhlý odpůrce cenzury. Akorát to není žádný argument pro to nakazovat Frantovi na jeho vlastním webu – jaká tam má mít pravidla, klientelu a tak dále.

Na to vám řeknou, že sociální sítě a weby jsou „veřejný“ prostor. Nejsou. Web je něčí majetek. Žádný zákon vám neukládá, že musíte chodit na web, jak se tam máte dlouho zdržovat a co tam psát či číst. Naproti tomu třeba škola je úplně něco jiného – tam jít musíte, protože je povinná školní docházka.

Když stát zakáže mazání komentářů na úřadech, na poštách, na vládě a tak dále – je to zcela v pořádku. Jsou to jeho úřady. Podobně jako je Franty ten web.

Na některých webech se dříve mazalo. Pak se majitelé rozhodli, že se tam mazat nebude – protože to pro ně bylo výhodnější. Svoboda slova, odrazuje to agresivnější půlku čtenářů, kteří sice nejsou schopní se vyjádřit bez sprostých slov a za vším vidí sionistické spiknutí, přináší však také webu peníze, normální lidé to vydrží, protože diskuze nečtou. Souhlas, rozhodli se dobře. Ovšem kdyby někdo provozoval web Stopstamohlaskybook.com (kde by mazali všechny příspěvky, které obsahují samohlásky), co by jako mělo být komu do toho?

Spousta webů – orientovaných na konspirační čtenáře – přestala mazat příspěvky. Super!! Jen pořád nechápu, jak to souvisí s Frantou a jeho webem, kde 90 % klientely jsou rozumní lidé, kteří nechtějí číst vulgární příspěvky, teorie o iluminátech nebo o placaté zemi. Může si Franta aspoň smazat nějaký svůj příspěvek, který třeba napsal, když přišel opilý z hospody, nebo je pořád ve „veřejném prostoru“?

Zkrátka a dobře, pěkně mě to štve, protože se zase nějaké skupině lidí omezují majetková práva. Pronajímatelům nemovitostí posílala provokatéry do bytu Šabatová, zda nedělají diskriminaci. Aby nemohli pronajmout byt (jejich majetek), komu uznají za vhodné. Když jste babička a prodáváte nitě z nůše na trhu – musíte se zelektronizovat a posílat data mobilem.

Když máte web – dobrodějové vám určují, co se tam bude psát, číst a co se bude moct mazat.

BRAND23 Workshop

Braňme normální svět!! Než bude pozdě.

Přesvědčily vás Klausovy argumenty, nebo spíše souhlasíte s Klausovým návrhem?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).