Hlavní navigace

Klaus definitivně stvrdil pokles sociálního pojistění a státní rozpočet

19. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prezident Václav Klaus dnes svým podpisem stvrdil dva důležité zákony. Prvním se stal zákon o státním rozpočtu, který Klaus sám kritizoval za jeho nereálnost. Druhým zákonem, který prezident podepsal, je novela daňových změn, jež mimo jiné snižuje výši sociálního pojištění.

Rozpočet na rok 2009 počítá s optimistickým růstem české ekonomiky kolem 4,8 %, protože vychází z indikátorů letošního jara. V důsledku krize však hospodářství podle ekonomů zpomalí a některé nejvíce negativní předpoklady hovoří o růstu mezi 0 – 1 %. Nižší tempo růstu ekonomiky by pak způsobilo zvýšení deficitu státního rozpočtu až o desítky miliard korun. Čtěte více: exPRESS: Nereálný rozpočet odklepnut, čím si tím pomůžeme?.

Od první ledna tak vstoupí platnost novely zákonů o daních z příjmů, z nemovitostí a o dani dědické a darovací. Sazba daně z příjmů fyzických osob, která se měla původně snížit na 12,5 %, zůstane na současných 15 %, ale „na oplátku“ klesnou odvody na sociální pojištění o 1,5 %. Čtěte více: Podnikatelů se pokles sazby sociálního pojištění nedotkne

Současně s tím budou muset platit daň z nemovitostí také majitelé novostaveb. Naopak darovací dani nebudou podléhat dary na veřejně prospěšné účely a daně z převodu se nebudou týkat převodů nemovitostí do vlastnictví státu.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).