Hlavní navigace

Klaus vetoval trestní odpovědnost firem

21. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prezident Václav Klaus v pátek vetoval zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který tak budou muset poslanci znova projednat. Podle prezidenta zákon popírá vazbu mezi pachatelem a trestem a je spíše příkladem alibismu než důsledné snahy potrestat viníky trestných činů. Jak doplnil dále Václav Klaus, trestné činnosti se může dopustit pouze konkrétní člověk a ne instituce.

Jsem přesvědčen, že proti alibismu v podobě nehledání konkrétního viníka má stát bojovat a ne mu dávat průchod. Zákon, který mi byl předložen k podpisu, tento nezodpovědný přístup posiluje. Módní tendence zavádění trestní odpovědnosti právnických osob jde proti logickému trendu odbourávat institut kolektivní viny, proti možnosti přenášet vinu na jiného či ji rozkládat na větší skupinu osob, komentoval Václav Klaus.

Prezidentovi se též nezamlouvala konkrétní podoba zákona, jelikož údajně představuje jen velmi hrubou kostru procesních otázek trestního stíhání právnických osob. V praxi to nemůže stačit a soudy budou nuceny v konkrétních kauzách improvizovat a dikci zákona dotvářet. Jsem přesvědčen, že soudy takovou moc mít nemají a že by to bylo v příkrém rozporu se základním principem právního státu, kterým je právní jistota, dodal prezident.

Zákon připravilo ministerstvo spravedlnosti, podle kterého je Česko poslední zemí EU, jež dosud nemá tento institut ve své legislativě zahrnutý. Přitom nás k zakotvení odpovědnosti právnických osob zavazuje řada evropských předpisů a na absenci příslušné normy v českém právním řádu upozorňovala i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ministerstvo spravedlnosti si od zákona slibovalo, že zabrání lidem ve vedení firem, aby se odvoláním na rozhodnutí kolektivního orgánu právnické osoby vyhnuli trestní odpovědnosti.

Norma se teď tak vrací do poslanecké sněmovny, která o ní bude znova jednat. Dá se očekávat, že poslanci veto prezidenta přehlasují. Čtěte také: Víme, jak eliminovat riziko trestní odpovědnosti firmy na minimum

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).