Hlavní navigace

Klesá zájem o zásilky z Číny. Může za to jejich blížící se danění

29. 6. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Od 1. července se mělo z malých zásilek objednávaných z čínských a dalších e-shopů mimo EU platit DPH. Nakonec tomu však bude jinak.

Za změnami ohledně DPH je implementace evropské směrnice o DPH měnící právní předpisy v oblasti přeshraničního elektronického obchodování v novele zákona o DPH. Ta byla na začátku června sice schválena Poslaneckou sněmovnou, ale jak informoval Měšec.cz, novela zatím neprošla parlamentem a zdanění malých zásilek se tak odkládá. 

Celní správa k tomu v tiskové zprávě uvádí, že vzhledem k tomu, že Parlament ČR nestihne do 1. července 2021 návrh novely schválit, tak jak to předpokládá legislativa EU, nebude Celní správa ČR při dovozu zásilek nízké hodnoty (do 22 EUR) DPH vybírat. Situace z hlediska vybírání DPH u zásilek, jejichž hodnota převyšuje 22 EUR, zůstává nezměněna. Ale celní legislativa je od 1. července 2021 účinná, protože je upravena nařízeními v rámci právního systému EU, která jsou účinná přímo bez nutnosti upravovat národní legislativu. 

Poptávka už klesá

Jiří Jirásek, Head of Marketing z Tipli.cz, uvedl, že od počátku června evidují výrazný pokles nákupů z Číny. Za posledních 7 dní jsou na meziročním propadu –73 % zásilek z Číny a meziměsíčně – 65 %. Červen bude podle nich nejslabším měsícem pro AliExpress za poslední roky. A nejedná se jen o Českou republiku, ale podobné poklesy vidí i na Slovensku nebo v Polsku. Důvodem je bezesporu zrušení výjimky na platbu DPH a cla pro balíčky s hodnotou pod 22 EUR.

Ta od 1. 7. v unijních zemích přestává platit, což pro spotřebitele nejspíš bude znamenat dodatečné papírování ke každému příchozímu balíčku. Vzhledem k průměrné době dodání (cca 1–2 měsíce) je pochopitelné, že pokles nákupů započal právě už začátkem června, vysvětluje. 

Oblíbené internetové nakupování z e-shopů z třetích zemí se tak zákazníkům komplikuje a také prodraží. Přemysl Vícha, ředitel divize E-business/Patro.cz, očekává, že se čeští spotřebitelé budou více obracet na tuzemské e-shopy pro zboží, které byli zvyklí objednávat z Číny, například obaly či skla na mobilní telefony. Ony pro jejich internetové obchody nenakupují zboží přímo z Číny, ale od tuzemských, případně evropských distributorů, u kterých neočekávají zásadní vliv na cenu s ohledem na zdanění přímých, primárně, menších dodávek zboží. 

Podívejte se, jak mohou dopadnout nákupy z Číny:

Co se mělo změnit? 

Novela zákona o DPH zavádí povinnost platit DPH u každé zásilky se zbožím, které si objednáte a které přijde do EU ze třetích zemí. Dříve zde byl limit pro zboží do hodnoty 22 EUR (přibližně 561 korun), ale následně žádný limit pro osvobození od DPH už nebude. U zásilek do 150 EUR bude navíc potřeba podat elektronicky celní prohlášení, což bude možné provést například prostřednictvím aplikace eCeP. Na základě údajů, které v aplikaci vyplníte, vám bude vyměřena DPH. Po její uhrazení vám bude zásilka propuštěna do Česka. Limit hodnoty zásilky se počítá z hodnoty zboží v ní obsažené, samotné DPH se vypočítává z celkové ceny zásilky, tedy dohromady s poplatkem za dopravu. Pro zásilky do 150 EUR je zachováno osvobození od cla, popisuje v článku Veronika Němcová. 

Nakupující se také může nechat zastoupit poštovním operátorem. Bude tak mít sice jednodušší administrativu, musí však počítat s tím, že za službu České poště zaplatí. Cena bude 97 Kč, pokud adresát zmocnil poštu a dodal potřebné údaje, a 150 Kč bez součinnosti adresáta. Česká pošta je v celním řízení obrazně i doslova oním pomyslným pošťákem. Zásilku ze třetí země převezmeme do přepravy, zajistíme potřebnou administrativu spojenou s celním řízením a balíček předáváme adresátovi, komentoval generální ředitel České pošty Roman Knap s tím, že vám nebude vyměřena platba ani za DPH ani za clo. 

Příklad: 

Ochranné sklo na mobil v hodnotě 2 USD, hmotnost zásilky 0,03 kg, obyčejná z Číny, adresát zásilky předal údaje a zmocnění přes webový formulář ČP. 

USD 2 × 22,162 = 45 Kč + 45 Kč poštovné + 97 Kč odměna ČP = 187 Kč DPH: sazba 21% = 39,30 Kč 

Při převzetí zásilky uhradíte částku 136 Kč (39,30 Kč DPH + 97 Kč odměna ČP) 

Ochranné sklo na mobil v hodnotě 2 USD, hmotnost zásilky 0,03 kg, obyčejná z Číny, adresát zásilky nepředal údaje. 

USD 2 × 22,162 = 45 Kč + 45 Kč poštovné + 150 Kč odměna ČP = 240 Kč DPH: sazba 21% = 50,40 Kč 

Při převzetí zásilky uhradíte částku 200 Kč (50,40 Kč DPH + 150 Kč odměna ČP)

Pokud je příjemce zboží plátcem DPH, pak přiznává a odvádí DPH z dovozu zboží bez ohledu na hodnotu (u všech zásilek) v rámci daňového přiznání. Zároveň si může uplatnit nárok na odpočet daně z dovozu zboží, pokud splňuje zákonné podmínky. Výjimkou z povinnosti platit DPH jsou dary mezi soukromými osobami do hodnoty 45 EUR, u nichž sice bude také nutné podat celní prohlášení, stejným způsobem jako u zásilek do 150 EUR

Co tedy platí teď?

Jak uvádí server Finance.cz, DPH se vyměřovalo a vyměřuje: 

  • u zásilek nad hodnotu 22 EUR, 
  • u darů nad hodnotu 45 EUR, 
  • u zboží, které je zasíláno za účelem podnikatelské činnosti nebo předmětu podnikání, čili v rámci přeprodeje. Je poté jedno, zda balíček objednala fyzická nebo právnická osoba. Neřeší se zde ani hodnota zásilky. 

Clo se pak vyměřuje každému, kdo nakoupil zboží o hodnotě vyšší než 150 EUR. Až na výjimky, mezi které lze zařadit např. parfémy, alkohol, cigarety a další. Také se vyměří každé fyzické anebo právnické osobě bez ohledu na cenu nákupu, která zboží využije k podnikatelské činnosti nebo následnému přeprodeji v rámci podnikání. 

Pozor na slovo zdarma 

Celní správa upozorňuje na některé zahraniční e-shopy, kde probíhají akce, v rámci kterých je zboží nabízeno zdarma a zákazník tak podle obchodníka zaplatí pouze dopravu. Co se týče principu tohoto obchodu, nedá se hovořit o tom, že byste dostali zboží skutečně zdarma – jeho hodnotu zaplatíte v rámci dopravného.

TIP: Nakupujete online a chcete větší cashback? Pořiďte si díky našemu sesterskému portálu Měšec.cz platinový účet na casback portále Tipli.cz a získáte víc peněz z nákupů zpět. Stačí se zaregistrovat přes tento odkaz.

Toto zboží určitě nějakou hodnotu má, proto je i u těchto zásilek třeba podat celní prohlášení. Při jeho vyplňování není možné vyplnit nulovou hodnotu zboží, proto hodnotu zboží odhadněte tím, že přidělíte část ceny dopravného jako hodnotu zboží, popisují dále v tiskové zprávě. 

Jak jsme dříve upozorňovali, takové obchody často patří mezi takzvané zprostředkovatelské e-shopy. Ty se tváří jako standardní e-shop a většinou není možné rozpoznat, že spotřebitel kromě provozovatele e-shopu uzavírá další smlouvu se subjektem mimo Českou republiku, nejčastěji z Číny. Případně že provozovatele zprostředkovatelského e-shopu pověřuje k uzavření smlouvy s takovým subjektem.

Největším problémem spojeným s tímto způsobem podnikání je, že při něm dochází ke krácení práv českých spotřebitelů, například práva na odstoupení od smlouvy bez uvedení důvodu ve lhůtě čtrnácti dnů od převzetí zboží, uvedla Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).