Hlavní navigace

Koho se dotkne #EET, musí řešit zákon, ne vyhlášky, žádá asociace restaurací

5. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Elektronická evidence tržeb se musí týkat všech, kteří berou hotovost. Případné výjimky musí být v zákoně a ne ve vyhlášce, žádá Asociace hotelů a restaurací.

Elektronická evidence tržeb (EET) by se měla týkat všech podnikatelů, kteří přijímají hotovost. Několik málo výjimek je možných, měly by však být uvedeny taxativně v zákoně. Jestliže bude tato problematika řešena jen vyhláškami, jak se doposud plánuje, jsme proti zavedení EET. Tyto věty dnes zazněly z úst Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR).

Čtěte také: 180 milionů korun bude stát roční provoz systému #EET, říká šéf Finanční správy

Vše by měl řešit zákon, ne vyhlášky, požaduje AHR ČR

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

AHR ČR se zásadně staví proti zavedení EET, pokud bude vytvořen prostor pro rozšiřování výjimek z této povinnosti. AHR ČR spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) žádá jasné garance, že EET bude zavedena pro všechny oblasti podnikání, kde dochází k hotovostní platbě, a to bez ohledu na velikost daného subjektu nebo jeho právní formu, uvedl Václav Stárek.

AHR ČR se totiž nezamlouvá způsob, jakým ministerstvo financí koncipuje zavedení EET. Zásadní část povinností, tedy koho se má EET týkat a kdo bude mít výjimku, totiž bude řešit vyhláška. Podle AHR ČR by měl již samotný návrh zákona obsahovat jasnou a taxativní definici případných výjimek z povinnosti EET. Výjimky by měly být zcela minimální a jasně zdůvodněné, doplnil Stárek.

S tím souhlasí i SOCR ČR. Naše organizace je i nadále připravena EET veřejně podporovat za předpokladu, že v konečném důsledku nebude znamenat přenesení dalších povinností pouze na několik oborů v oblasti podnikání, ale bude aplikována plošně s minimem výjimek, komentovala Marta Nováková, prezidentka SOCR ČR.

Čtěte také: #EET je bičem na restaurace vyplácející zaměstnance na „dlaňovku“, říká Babiš

V Chorvatsku EET větší výběr daní nepřinesla, tvrdí Bábek

Proti zavedení EET se naopak opětovně vyjádřila Asociace podnikatelů a manažerů. Její předseda Radomil Bábek včera poslal vládě otevřený dopis, ve kterém členy kabinetu vyzývá, aby projekt EET odmítli. EET nepřinese zvýšení výběru daní, ale pravděpodobně zaviní ukončení podnikání velkého počtu malých podnikatelů a živnostníků. Protože se MFČR rádo zaštiťuje příkladem Chorvatska, pak nemůže popřít, že podle údajů Eurostatu nedošlo v Chorvatsku po zavedení EET k navýšení výběru daní, zvýšil se však rozpočtový deficit a zaniklo asi 5600 maloobchodních firem, upozornil Bábek.

Čtěte také: Pokud se zavede elektronická evidence tržeb, data se začnou prodávat, říká Bábek

KDU – ČSL je zatím také proti

Vláda by měla zákon o evidenci tržeb projednat na svém zítřejším zasedání. Zatímco ČSSD a ANO zákon podporuje, KDU – ČSL se zatím k návrhu staví odmítavě a požaduje například, aby ministerstvo připravilo analýzu dopadů na podnikatele. V tento moment se potýkáme už se samotným zrodem toho zákona, kdy víceméně Ministerstvo financí obešlo věcný záměr zákona, který měl být diskutován na vládě a mělo být politicky vydefinováno, jaká bude podoba toho zákona. Místo toho Ministerstvo financí předložilo už paragrafové znění – a to je prostě pro nás problém, uzavřel místopředseda sněmovny Jan Bartošek.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).