Hlavní navigace

Komerční banka možná odepíše miliardu korun, dluží ji klient z oblasti energetiky. Podle všeho jde o firmu Moravia Energo

26. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Komerční banka (KB) dnes oficiálně oznámila, že jeden z jejích významných klientů neplní své závazky. Banka neočekává, že ze strany klienta dojde k úplnému jejich splnění. Podle vyjádření banky se jedná o firmu, která působí v oblasti rozvodu a prodeje elektrické energie.

Celkový výše, kterou klient bance dluží, dosahuje výše jedné miliardy korun. Přesná částka se odvíjí od momentálního kurzu české koruny. V souladu s právními a účetními předpisy vytvořila banka opravné položky na nekryté riziko vůči Klientovi ve čtvrtém čtvrtletí 2008 podle dostupných informací. V prvním čtvrtletí 2009 vytvoří banka dodatečné opravné položky v závislosti na vývoji případu, uvedla Komerční banka ve své tiskové zprávě. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Banka dále ujistila, že v posledním roce neeviduje žádný jiný případ podobného rozsahu. Přesto ale KB potvrdila, že stávající zhoršení ekonomické situace ve světě zvýší její rizikové náklady. V současné době očekáváme, že naše rizikové náklady v prvním čtvrtletí letošního roku přesáhnou úroveň 4. čtvrtletí roku 2008, a to na úrovni desítek procent, sdělila banka.

Banka neprozradila jméno klienta, ale jedinou známou energetickou společností, která má problémy, je firma Moravia Energo. Té minulý týden ČEZ přerušil dodávky elektřiny a byla vyřazena z obchodování s elektřinou. Spekuluje také o tom, že část pohledávek ČEZu vůči ME jsou kryté garancemi KB, celková expozice spojená s tímto klientem tedy může být, podle našeho názoru, ještě vyšší, domnívá se Milan Lávička, analytik společnosti Atlantik FT.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).