Hlavní navigace

Komerční banka možná odepíše miliardu korun, dluží ji klient z oblasti energetiky. Podle všeho jde o firmu Moravia Energo

Sdílet

Komerční banka (KB) dnes oficiálně oznámila, že jeden z jejích významných klientů neplní své závazky. Banka neočekává, že ze strany klienta dojde k úplnému jejich splnění. Podle vyjádření banky se jedná o firmu, která působí v oblasti rozvodu a prodeje elektrické energie.

Celkový výše, kterou klient bance dluží, dosahuje výše jedné miliardy korun. Přesná částka se odvíjí od momentálního kurzu české koruny. V souladu s právními a účetními předpisy vytvořila banka opravné položky na nekryté riziko vůči Klientovi ve čtvrtém čtvrtletí 2008 podle dostupných informací. V prvním čtvrtletí 2009 vytvoří banka dodatečné opravné položky v závislosti na vývoji případu, uvedla Komerční banka ve své tiskové zprávě. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Banka dále ujistila, že v posledním roce neeviduje žádný jiný případ podobného rozsahu. Přesto ale KB potvrdila, že stávající zhoršení ekonomické situace ve světě zvýší její rizikové náklady. V současné době očekáváme, že naše rizikové náklady v prvním čtvrtletí letošního roku přesáhnou úroveň 4. čtvrtletí roku 2008, a to na úrovni desítek procent, sdělila banka.

Banka neprozradila jméno klienta, ale jedinou známou energetickou společností, která má problémy, je firma Moravia Energo. Té minulý týden ČEZ přerušil dodávky elektřiny a byla vyřazena z obchodování s elektřinou. Spekuluje také o tom, že část pohledávek ČEZu vůči ME jsou kryté garancemi KB, celková expozice spojená s tímto klientem tedy může být, podle našeho názoru, ještě vyšší, domnívá se Milan Lávička, analytik společnosti Atlantik FT.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).