Hlavní navigace

Kompenzace za koronavirus. Menší podnikatelé budou moct získat bezúročné úvěry

10. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podnikatelé, které omezila koronavirová infekce či opatření s ní spojená, budou moct získat bezúročné úvěry.

Program Úvěr COVID připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu a Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Má za cíl usnadnit přístup malým a středním podnikatelům k provoznímu financování, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření.

Úvěr až 15 milionů s nulovým úrokem

Vláda schválila program Úvěr COVID, který malé a střední podniky podpoří formou zvýhodněných úvěrů ve výši 500 tisíc až 15 mil. Kč s nulovou úrokovou sazbou. Podnikatel bude moct získat bezúročné financování, pokud u něj došlo k opoždění plnění, pozastavení plnění nebo zrušení plnění z obchodních kontraktů z důvodu opatření k zamezení šíření koronavirové infekce.

Úvěry budou poskytovány až do výše 90 % způsobilých výdajů, se splatností 2 roky včetně možnosti odloženého splácení až na dobu až 12 měsíců. Úvěr může být použit například na pořízení drobného hmotného nebo nehmotného majetku, pořízení a financování zásob nebo další provozní náklady a výdaje. S vyřízením a poskytnutím úvěru a ani jeho případným předčasným splacením nejsou spojeny žádné poplatky. Žádosti lze podávat na pobočky ČMZRB od 1. dubna 2020. V první fázi je na program vyčleněno 600 milionů korun a žadatelé se mohou obrátit na naše pobočky po celé České republice nebo na infolinku, kde obdrží více informací, jak postupovat v případě získání tohoto zvýhodněného úvěru, doplnil generální ředitel a předseda představenstva ČMZRB Jiří Jirásek.

Čtěte také: Karanténa kvůli koronaviru: Na co mají zaměstnanci nárok a na co ne?

Podnikatelé prosazují další opatření

Podnikatelské asociace návrh přivítaly, rády by ale i další opatření. Například Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR navrhuje:

  • Kompenzace mezd a odvodů prvních 14 dnů nemoci;
  • Vstřícnější postoj bank při neplnění úvěrových podmínek (splátek) z důvodu karantény či výpadkům dodávek, které ohrozí výrobu;
  • Odklad plateb DPH;
  • Odklad plateb na energie, plyn apod., zejména OSVČ.

Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) ČR by zaměstnanci v karanténě, bez možnosti nahrazení práce z domova či jinak omezení ve výkonu práce, měli získat pomoc od státu. Nový legislativní návrh má zamezit propouštění zaměstnanců zasažených koronavirem – o jejich mzdy by se měl s firmami podělit stát. Iniciativa by mohla být začleněna do novely zákoníku práce, která je momentálně ve druhém čtení v PS, uvedl Jan Wiesner, prezident KZPS.

Podle Hospodářské komory ČR by nicméně vláda měla přistupovat k pomoci podnikatelům oborově. Jiné dopady znamená koronavirus pro cestovní ruch, jinak ovlivní například sektor automotive, jinak odvětví služeb. Chci proto apelovat na vládu, aby zatím nepřijímala celoplošná fiskální opatření a svoji pomoc konkrétně cílila na nejzasaženější obory, uzavřel prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).