Hlavní navigace

Kompenzační bonus pro OSVČ 500 Kč denně se bude vyplácet i v květnu a červnu

5. 5. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Poslanecká sněmovna dnes definitivně odsouhlasila prodloužení kompenzačního bonusu pro OSVČ do 8. června. Zvýšení příspěvku z 500 Kč však koalice odmítla.

Podpora za květen a červen bude mít stejná pravidla jako za duben a květen. OSVČ nicméně budou muset podat novou žádost. Formulář by měla finanční správa zveřejnit ve čtvrtek 7. května.

Vyšší bonus neprošel

Poslanecká sněmovna dnes odmítla senátní verzi novely zákona o kompenzačním bonusu, která počítala s jeho zvýšením pro OSVČ, a podpořila původní verzi schválenou poslanci. Senát navrhoval podporu rozšířit i o další OSVČ vedlejší a zvýšit hodnotu bonusu, aby v květnu činil 700 korun denně a v červnu 900 korun denně. Vládní koalice však setrvala na svém návrhu.

Přímá podpora OSVČ tak bude i nadále poskytována formou kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně, a to za prodloužené bonusové období od 1. května do 8. června. V plné výši tedy bude možné nově žádat o maximální podporu 19 500 Kč.

Kdo bude mít na bonus nárok

Na bonus za květen a část června bude mít nárok OSVČ, která o ni požádá a prohlásí splnění několika základních požadavků:

  • Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění, pokud nejde o osobu vykonávající činnost, v jejímž důsledku je tato osoba účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec. (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně). Jedinou výjimkou jsou pedagogičtí pracovníci, kteří o příspěvek mohou žádat i při souběhu.
  • OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, jejíž činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání).
  • OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo zčásti vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).
  • Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.

Jak půjde žádost podat

Finanční správa by novou verzi žádosti měla zveřejnit ve čtvrtek na svých webových stránkách. Žádost bude moct být podána stejně jako za březen a duben, tedy jedním z těchto způsobů:

  • osobně na podatelně finančního úřadu,
  • podáním poštovní zásilky na poště,
  • prostřednictvím datové schránky,
  • prostřednictvím technického zařízení správce daně (EPO) za předpokladu, že daňový subjekt má elektronický podpis,
  • pomocí elektronické kopie dokumentu opatřeného vlastnoručním podpisem, zaslané na e-mailovou adresu zveřejněnou správcem.

Bude se podpora vyplácet i po 8. červnu?

Novela sice prodlužuje nárok na příspěvek jen do 8. června, teoreticky jej však mohou podnikatelé dostat i poté, pokud tak vláda rozhodne. S ohledem na nemožnost predikovat, zda nebude nutné ponechat část vládních opatření v platnosti i po 8. červnu, bude možné i třetí bonusové období nejdéle do 31. srpna 2020, které může být následně stanoveno nařízením vlády. Třetí bonusové období bude moci případně zahrnovat pouze ty dny, kdy nadále potrvají krizová opatření omezující zcela nebo zčásti výkon samostatné výdělečné činnosti.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).