Hlavní navigace

Komu hrozí bankrot? Vedou firmy ve službách, obchodu a pohostinství

3. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Služby, obchod, pohostinství. To jsou oblasti podnikání, které mají na svém kontě nejvíce bankrotů za posledních 12 měsíců. Bankrotů přibývá i ve stavebnictví.

Služby vedou pomyslný žebříček firemních bankrotů v průběhu posledních dvanácti měsíců. Těsně je následují bankroty v oblasti obchodu a pohostinství. Právě v odvětví služeb „krachlo“ nejvíce firem také v září letošního roku. Je to zřejmé z analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau. Oproti srpnu se však počet firemních bankrotů i bankrotů fyzických osob podnikatelů snížil. Stejně tak klesl i počet podaných návrhů na bankrot. Nejvíce se přitom bankrotuje v Praze a v Moravskoslezském kraji.

Před krizí ve stavebnictví varují i sami podnikatelé

Ukazuje se také, že nejrychlejší meziroční nárůst bankrotů postihuje zemědělství a stavebnictví. Právě zpráva o bankrotech ve stavebnictví koresponduje i s varováním, které zaznívá ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví v České republice. Svaz v září upozornil na kritickou situaci v domácím stavebnictví, která se už od roku 2008 podle něj stále zhoršuje. Podnikatelé ve stavebnictví se přitom domnívají, že situaci by zlepšila v první řadě proaktivní a proinvestiční vládní politika. Sami podnikatelé přitom navrhují řadu opatření (například na úrovni legislativy, v oblasti bytové výstavby, infrastruktury nebo životního prostředí), která by podle nich situaci pomohla zlepšit.

Čtěte také: Stavebnictví čeká zemětřesení. S energeticky náročnými stavbami bude brzy konec

V oblasti pohostinství je zas otázkou, jak a zda statistiku ovlivní prohibice. Podle nedávného průzkumu Asociace hotelů a restaurací České republiky v průběhu částečné prohibice přicházeli podnikatelé denně v tržbách o více jak 40 milionů korun, a to při průměrném 20% propadu.

Čtěte také: Prohibice končí. Pro výrobce a prodejce alkoholu jsou tu nová pravidla

účto únor klímová

Jaká bude bilance roku 2012?

Počet firemních bankrotů koncem roku bude pravděpodobně již druhým rokem vyšší než maximální hodnoty z přelomu tisíciletí. Podíl bankrotů fyzických osob podnikatelů za devět měsíců letošního roku dosahuje již 61 % celkového počtu firemních bankrotů a jsou to právě tyto bankroty, které rychle zvyšují jejich celkový počet, předjímá celkovou bilanci roku 2012 vedoucí analytického oddělení CCB – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).