Hlavní navigace

Končíte s podnikáním? Evidovat se na úřadu práce půjde online

Evidence na úřad práce se výrazně zjednoduší. Žadatelé nebudou muset na úřad osobně, postačí elektronická registrace.
Jana Knížková 8. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Registrovat se do evidence úřadu práce bude možné také na jakémkoliv úřadu práce a nikoliv jen v místě trvalého bydliště. 

Během včerejšího jednání Poslanecké sněmovny ČR byly podpořeny některé návrhy ministerstva práce a sociálních věcí. Jedním z nich je mnohem snadnější registrace na úřad práce. 

Čtěte také: Přerušení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti a evidence na úřadu práce

Nově bude možné registrovat se do evidence Úřadu práce ČR online, a také na jakémkoliv úřadu práce a nikoliv jen v místě trvalého bydliště. Lidé v evidenci Úřadu práce ČR již nebudou muset dokládat potvrzení od lékaře o nemoci neprodleně. Nově budou mít k dispozici až tři dny. 

EBF20-tip-témata1

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Další zjednodušení legislativy v oblasti zaměstnanosti reagující na dopady koronavirové pandemie: 

  • Po dobu nouzového stavu nebude vyžadováno potvrzení o bezdlužnosti od firem, které žádají o podporu v rámci programu Antivirus. To ovšem neznamená, že nebudou muset i nadále plnit své dlužní závazky. Čtěte podrobněji: Zaměstnavatelé mohou žádat o příspěvek z programu Antivirus
  • Nebude se krátit příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením o náhrady mzdy při překážkách, tyto podniky teď také nemusí dokládat bezdlužnost. 
  • Odsouhlasení se dočkal také pozměňovací návrh ke smlouvám uzavíraným v souvislosti s mimořádnou událostí. Dohody uzavírané na základě programu zaměstnanosti schváleného během mimořádných opatření nabývají okamžité účinnosti, bez potřeby vyčkávat na jejich zveřejnění v registru smluv. 

Úpravy nyní projedná Senát a musí je podepsat prezident republiky. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).