Hlavní navigace

Konec kompenzačního bonusu: Za červen už se vyplácet nebude

25. 5. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Vzhledem k tomu, že dochází k rozvolňování, bude ukončena výplata kompenzačního bonusu. Za červen už o něj podnikatelé a společníci malých firem nezažádají.

O ukončení podpory v podobě kompenzačního bonusu informovala včera ministryně financí Alena Schillerová. Důvodem je postupné rozvolnění, kdy je nyní více provozů otevřených než zavřených. Pomoci se dočkají pouze uzavřené provozy, kterým budou i nadále k dispozici programy od ministerstva průmyslu a obchodu a program Antivirus. 

Tzv. nový kompenzační bonus je vyplácen za měsíce únor, březen, duben a květen. Jeho výše je až 1000 korun. Aktuálně je možné žádat o kompenzační bonus za bonusové období od 1. 5. 2021 do 31. 5. 2021. Zde je nejzazší termín podání žádosti 2. srpna 2021. Také ale za bonusové období od 1. 4. 2021 do 30. 4. 2021. Pro toto období končí příjem žádostí 1. července. 

Pokud však chce podnikatel žádat o kompenzační bonus za bonusové období od 1. 3. 2021 do 31. 3. 2021 a ještě tak neučinil, měl by si pospíšit. Poslední možný termín je 1. června 2021

wt100

Na nový kompenzační bonus mají nárok OSVČ, společníci malých společností s ručením omezeným a dohodáři, jejichž činnost (či činnost jejich firmy) byla významně dotčena v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, přičemž za dotčenou se považuje činnost, u které došlo k propadu tržeb z prodeje výrobků, zboží a služeb ve srovnávaném období alespoň o 50 % oproti srovnávacímu období.

Další podmínkou je, že z dotčené činnosti pochází převažující část příjmů (přitom se zohlední pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů) ve srovnávacím období. Srovnávaným obdobím je kalendářní měsíc bezprostředně předcházející bonusovému období. Srovnávacím obdobím je období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020, jejichž názvy se shodují s názvy 3 kalendářních měsíců bezprostředně předcházejících bonusovému období. Pokud lze takto určit více období, je srovnávacím obdobím to, které si podnikatel zvolí.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).