Hlavní navigace

Konec zfušované práce nepoctivců. Řemeslníci se budou prokazovat osvědčením

19. 12. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Osvědčení o odbornosti a kvalitě má napravit pošramocenou pověst jednotlivých řemesel. Jak může řemeslník osvědčení získat?

Na základě negativní zkušenosti s neseriózním jednáním lidí, kteří se vydávají za profesionálního řemeslníka, ale odvedou práci neprofesionální, přichází jednotlivé asociace a cechy s návrhem na vydávaní osvědčení. V tuto chvíli lejstro o profesionalitě vydávají již 4 asociace. 

Postupně budou přibývat další profesní sdružení. Hospodářská komora ČR, která zastřešuje 114 řemeslných cechů, asociací, svazů a klastrů, vyzvala další k předložení harmonogramu prací na závazných pravidlech kvality pro rok 2019.

Řemeslné cechy a asociace se nově zaručí za odbornost a kvalitní provedení práce, zákazníci tak budou mít garanci kvalitně odvedené práce.

Tip: Umět nějaké řemeslo je v poslední době obrovská výhoda. Češi si práce řemeslníků váží. Více v článku Řemeslem se dá v Česku dobře uživit. Začněte uvažovat o své nové kariéře

Výsledkem nedodržování technologických postupů a norem, používání nevhodných materiálů, tedy nedostatečná odbornost či neseriózní jednání nepoctivců se zákazníky má vždy za výsledek zfušovanou práci a pošramocenou pověst řemesla, uvedl viceprezident Hospodářské komory ČR Roman Pommer.

Prověř si svého řemeslníka

Zákazníci budou mít možnost si vybraného řemeslníka dopředu prověřit. Ten by se měl na vyžádaní prokázat osvědčením kvality vydávaného zastřešujícím sdružením. To jej bude vydávat na základě posudku nezávislé odborné komise daného profesního sdružení podle pravidel registrovaných Hospodářskou komorou ČR.

účto únor klímová

Tip: Domluvit se na ceně za objednané dílo není zákonná podmínka. Může ale dojít k problémům. Co když se představa řemeslníka a zákazníka liší? Řemeslník je nucen navýšit cenu za zakázku. Musí ji zákazník uhradit?

Hospodářská komora také usiluje o zavedení mistrovských zkoušek. Ty by mohly zvýšit prestiž řemesel a posílit ochranu veřejného i privátního spotřebitele. Zákazníci si tak budou moct vybrat odborníky, kteří budou nejenže garantovat nejvyšší kvalitu práce, ale také realizaci i nejnáročnějších řešení „na klíč“. 

Nahlédněte do staré huti, ve které se dodnes částečně pracuje jako ve středověku. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).