Hlavní navigace

Konec zneužívání paušálu na dopravu

15. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Novela zákona o daních z příjmů se dotkne i paušálu na dopravu. V návrhu je upřesněno ustanovení o možnosti využití místo skutečných výdajů na provoz vozidla v rámci podnikání tzv. výdajový paušál ve výši 5 000 Kč měsíčně na jedno auto.

Cílem upřesnění je zamezení zneužívání tohoto ustanovení. Bude zabráněno spoluvlastníkům jednoho auta využít paušál dvakrát a zamezení střídání paušálu a skutečných výdajů u jednoho vozidla v průběhu roku. Dále je upraveno krácení paušálu v případě pořízení auta v průběhu měsíce, přenechání vozidla jiným osobám, použití paušálu u neziskových organizací a vymezení parkovného. Fikce, že všechna ostatní auta jsou využívána výlučně k podnikatelským účelům, když poplatník uplatní u jednoho vozidla krácený paušál z důvodů použití tohoto vozu i pro soukromé účely, bude zrušena. Pokud budou k soukromým účelům využívána také další auta, krácený paušál bude aplikován i u nich, informují Václav Baňka a Ladislav Malůšek z KPMG.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).