Hlavní navigace

Kontrolovat účty kvůli ručení za DPH ještě nemusíte, máte čas do 30. září

2. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Od dubna měly firmy ručit za DPH, pokud zaplatí na jiný než zveřejněný účet v registru. Finanční správa ale oznámila, že do 30. září nebude ručení vyžadovat.

Už od včerejšího dne měli podnikatelé původně za povinnost sledovat “Registr plátců DPH”, respektive účty svých obchodních partnerů v registru uvedených. Jakmile by totiž uhradili plnění na jiný než zveřejněný účet dodavatele, ručili by za odvod DPH. Finanční správa ČR však před několika dny zveřejnila, že nebude vyzývat k úhradě nedoplatku ručitele, u kterého ručení vznikne do 30. září letošního roku.

Finanční správa chce tímto opatřením poskytnout firmám větší časový prostor, aby se na změny připravily a vyzkoušely si aplikaci na ověřování účtů. Jeví se jako potřebné a účelné poskytnou podnikatelské veřejnosti širší časový prostor, aby si mohla v praxi aplikaci k ověřování účtů osvojit a dále aby se s ní, respektive s předmětným zákonným ručením jako takovým, důkladně seznámila, aniž by byla ze strany správců daně vyzývána ke splnění ručitelské povinnosti, uvedl Otakar Sladkovský, ředitel sekce metodiky a výkonu daní Generálního finančního ředitelství.

Od 1. dubna Finanční správa ČR zveřejňuje údaje o účtech určených ke zveřejnění. Správci daně se však snaží všechny účty ověřit a všechny uvedené účty proto ještě nejsou zveřejněny. Protože proces nahlašování účtů stále probíhá, včetně nemalého množství změn již nahlášených účtů, a to i po uplynutí dvouměsíční lhůty stanovené v přechodném ustanovení, využijí správci daně toto období k postupnému dokončení procesu zpracování účtů takto určených ke zveřejnění, dodal Sladkovský.

Čtěte také: Plátci DPH měli do konce února nahlásit své bankovní účty, udělali to?

Pro sledování lze využít webovou službu

Povinnost sledovat spolehlivost obchodních partnerů a čísla jimi používaných účtů zavedla od roku 2013 novela zákona o DPH. Podnikatelé ručí za DPH při přijetí plnění od nespolehlivého plátce nebo při platbě za zdanitelné plnění na jiný než zveřejněný bankovní účet plátce. Informace o číslech bankovních účtů plátců DPH a o jejich spolehlivosti mohou firmy sledovat hromadně díky webové službě, jejíž parametry zveřejnila před měsícem Finanční správa ČR. Technické parametry zveřejnilo GFŘ na Daňovém portálu v aplikaci ePodpora. Kdo nechce nebo nepotřebuje velké množství dotazů, může se informace o jednotlivých plátcích DPH dohledat v Registru plátců DPH na adrese www.daneelektronicky.cz.

Čtěte více: Nespolehlivé plátce DPH půjde kontrolovat hromadně. Čtěte, jak na to

Podle posledních informací je však možné, že ručení za nezaplacenou DPH bude zrušeno, nebo omezeno. Advokát Ondřej Lichnovský totiž podal stížnost k Evropské komisi, aby ručení zrušila. Lichnovský argumentuje, že Soudní dvůr EU už podobné opatření zrušil v roce 2006 v Británii. Soud tehdy uvedl, že podnikatel může ručit za daň pouze tehdy, pokud věděl či musel vědět, že jeho obchodní partner daň neodvede. Ministerstvo financí navíc avizovalo, že chystá novelu zákona o DPH, která ručení za DPH pozmění.

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).