Hlavní navigace

Prolomí koruna v příštím roce opět hranici 25 korun za euro?

17. 12. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Turbulence jako v letadle zažila v posledním roce česká koruna. Z hodnot okolo 23 Kč/euro se za několik měsíců propadla až k 28korunové hranici. Rok 2010 však zřejmě přinese opět posílení a možná i prolomení hranice 25 Kč/euro.

Koruna v příštím roce podle všeho opět prolomí magickou hranici 25 korun za euro, průměrná hodnota kurzu by se však měla pohybovat mezi 25 a 26 Kč/euro. Serveru Podnikatel.cz to sdělili oslovení analytici. Hlavní roli při posilováni koruny bude hrát především globální oživení ekonomik a větší aktivita tuzemských exportérů.

Jak dále tvrdí ekonomové, výše kurzu by tuzemské podnikatele neměla příliš ovlivnit. S tím souhlasí i podnikatelé, jelikož většina z nich se proti kurzovému riziku zajistila. Přesto by firmy uvítaly co nejrychlejší přijetí jednotné evropské měny. Jenže deficity státního rozpočtu nedovolí zavedení eura dříve než v roce 2015 a i přijetí v tomto roce považují ekonomové za nepravděpodobné.

Kurz koruny je jak na houpačce

Vývoj koruny za poslední rok a půl připomíná horskou dráhu. Ještě v červenci minulého roku trhala česká koruna jeden rekord za druhým. Na čas se dokonce dostala pod rekordní hranici 23 Kč/euro a teprve po slovní intervenci guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy se její posilování zastavilo. Od loňského léta však začala koruna nabírat opačný směr a v únoru tohoto roku se přehoupla přes 29 Kč za euro. Po zimním propadu začala koruna opět posilovat a v letošním září atakovala hranici 25 Kč/euro. Dlouho se zde však nezdržela a v pravidelných intervalech se od té doby až do současnosti pohybuje od 25,50 Kč/euro až k 26,5 Kč za euro. Čtěte více: Po roce rekordů propad. Došel již koruně dech?

Velký posun zaznamenal kurz koruny například v posledním týdnu, když oslabil o více než 60 haléřů na stávajících 26,25 korun za euro. Navíc by se podle odborníků mohla koruna v nejbližších týdnech propadnout až za 27korunovou hranici. V příštím roce však analytici očekávají její další posilování a opětovné prolomení magické hranice 25 korun/euro.

Podle prognózy ING by koruna měla posílit až k 24,60 CZK/EUR, a to ve třetím kvartále roku 2010, potvrdil serveru Podnikatel.cz Vojtěch Benda, hlavní ekonom ING Wholesale Banking. Prolomení hranice 25 CZK/EUR v příštím roce je z hlediska naší prognózy pravděpodobné. Náš odhad průměrné úrovně kurzu koruny proti euru na rok 2010 činí 25,40, připojil se Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Vývoj kurzu koruny bude ovlivňovat především rychlost ekonomického oživení ve světě i v ČR. S tím bude podle analytiků úzce souviset i načasování růstu úrokových sazeb a vývoj averze k riziku ve světě. S hospodářským vzestupem by mělo jít ruku v ruce také oživení tuzemských exportů a oslabení domácí poptávky. Naopak poměrně slabý by měl zůstat odliv dividend do zahraničí, který obvykle posilování měny brzdí, doplnil Vojtěch Benda.

Euro by se mělo zavést v České republice:

Posílení koruny postihne hlavně příjezdový cestovní ruch

Přestože koruna v příštím roce zřejmě posílí, podnikatelů, především exportérů, by se to výrazně dotknout nemělo. Většina z vývozců se totiž proti kurzovému riziku zajistila a dopad silnější koruny by tak neměli pocítit. Podle předsedy Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR se proti kurzovým výkyvům zajistilo zhruba 80 % firem. Ne pro všechny podnikatele se však toto pojištění vyplatí.

Záleží na povaze jejich celkového podnikání, tj. jaké váhy různých měn si párují v nákupech a prodejích. Obecně lze říci, že malé firmy se zabezpečují méně, stejně jako firmy podnikající ve velkoobchodu (malá marže, velké obraty), neboť to je nevýhodné. Naopak více se zabezpečují firmy generující relativně vysokou přidanou hodnotu, vysvětlil pro server Podnikatel.cz Karel Havlíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků ČR.

Podnikatelé a analytici se navíc shodují, že hlavní problém v současnosti netvoří kurz koruny, ale především pokles zahraniční poptávky a s tím související propad zakázek. Kurz odhadujeme jako rovnovážný, tedy ani výhodný ani nevýhodný pro exportéry, dodal Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria. Přesto ale existují skupiny podnikatelů, na které posilování koruny negativně dopadá. Jedná se například o příjezdový cestovní ruch, jelikož silnější koruna zdražuje Českou republiku pro zahraniční turisty.

Podle Tomia Okamury, tiskového mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, přitom již v současnosti počty zahraničních turistů klesají mnohem větším tempem, než je průměr EU. Mnoho incomingových cestovních agentur ( příjezdový cestovní ruch) se snaží zajistit, avšak kurzové výkyvy jsou z celoročního hlediska tak velké, že se i tento mechanismus jeví z hlediska profitability u cestovních agentur jako velmi nejistý, sdělil serveru Podnikatel.cz Tomio Okamura. Čtěte také: Tomio Okamura: Jsem rád, že pan Čunek už na ministerstvu nezdržuje.

účto únor klímová

Korunu by mělo už nahradit euro

S častými výkyvy kurzu koruny se opět začínají ozývat hlasy, které volají po přijetí eura. Například cestovní kanceláře by podle Tomia Okamury jednotnou evropskou měnu přivítaly, protože by přijetí eura pro ně představovalo významný stabilizační prvek a nedocházelo by k nepředvídatelným finančním ztrátám. Myslím si ale, že přijetí eura mělo být již jako na Slovensku. Je to zase ta naše vyčkávací taktika, ale nejsem si jist s jejím dobrým účinkem, myslí si Bedřich Danda. Čtěte více: S eurem počítejte nejdříve kolem roku 2018, tvrdí ekonomové.

Jenže vzhledem k vysokým deficitům státního rozpočtu a chybějící politické vůli není přijetí eura v následujících letech reálné. Česká republika totiž podle analytiků v příštích několika letech nesplní maastrichtské kritérium veřejného deficitu, který nemá překročit 3 % hrubého domácího produktu (HDP). Teoreticky přichází sice stále možnost přijetí eura v roce 2015, ale reálně analytici odhadují až pozdější termín. Rok 2015 je možný jen za předpokladu razantní změny v přístupu k veřejným financím, uzavírá Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).