Hlavní navigace

Korupce zapáchá v Česku stále silněji. Podnikatelé už nevěří, že se něco změní

17. 3. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Mezi hlavní letošní předvolební téma patří také korupce. Politici se shodují, že je potřeba s ní zatočit. Podnikatelé už slibům ale nevěří a mezitím korupce zahnívá dál.

Politické strany se shodují, že korupce je vážný problém a hned toho vyžily v rámce svého předvolebního boje. Jenže aktuální výzkumy potvrzují, že boj s korupcí jde z kopce a lidé už rezignují na jakoukoli změnu. Slibům politiků nevěří a navíc poukazují na korupci, která se týká přímo jich.

Na korupci letos ukázaly již dva průzkumy

Korupce je stále na vzestupu. Vyplývá to z aktuálního výzkumu společnosti GfK Czech, který je věnovaný korupčnímu klimatu v České republice. Například úplatky považuje za běžnou součást života již 63 % lidí, tj. o 11 % více než před dvanácti lety, a k dávání úplatků se hlásí celých 41 % obyvatel.

Aktuální míra korupce, která odráží hodnocení za posledních 12 měsíců, vzrostla oproti roku 2006 o celých 12 %. Míra tolerance veřejnosti ke korupčnímu chování koresponduje s prohlubováním celkového korupčního klimatu, komentoval výsledky Jaroslav Jíra, ředitel pro obchod a marketing GfK Czech.

Podle něj lidé čím dál více věří, že bez úplatků by ve státním aparátu nefungovalo ani to, co dnes ještě funguje. Jsou také přesvědčeni, že například veřejnou zakázku žádná firma bez úplatku nezíská.

Banner - Jak na daně

Výsledky průzkumu GfK Czech potvrzuje i další průzkum, který si nechala udělat Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Ten rovněž potvrdil názor víc než poloviny podnikatelů, podle kterých není možné získat veřejnou zakázku bez úplatku či provize. Čtěte více: Bez úplatku se veřejná zakázka získat nedá, tvrdí většina firem

55 % podnikatelů v průzkumu AMSP ČR uvedlo, že kontakty na úředníky a politiky jsou podmínkou pro úspěšné podnikání. Překvapivá pro nás byla i ochota podnikatelů se k tak těžkému a citlivému tématu vyjádřit. 44 % podnikatelů rovněž uvedlo, že by bylo ochotno veřejně vystoupit, pokud by věděli o konkrétním případu korupce, komentovala výsledky pro business server Podnikatel.cz Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR, která zároveň dodala: Průzkum provedený společností GfK Czech tak jen dokresluje výsledky našeho průzkumu.

Že je na tom Česko s korupcí špatně i „v konkurenci“ ostatních zemí potvrzuje také Index vnímání korupce (CPI), který každoročně zveřejňuje mezinárodní organizace Transparency International. Podle něj se Česká republika v roce 2009 umístila ze 180 hodnocených zemí na 52. místě s hodnotou indexu 4,9.

Provize z korupce? Až 16 %

Podnikatelé si celkové výsledky dobře uvědomují a svými komentáři jen potvrzují, že korupce se v Česku dále jen prohlubuje. Potvrdil to serveru Podnikatel.cz předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky Bedřich Danda: Situace je již tak zamotaná a propojená, že pokud chce někdo něco pro firmu získat (zakázku), tak se vyjednává o provizi. Ta se ostatně podle průzkum AMSP ČR pohybuje v soukromém sektoru kolem 9 %, ve veřejném sektoru je však skokově vyšší, téměř 16 %.

Kolik peněz nabízeli úředníci ministerstva pro místní rozvoj známému podnikateli a mluvčímu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamurovi business server Podnikatel.cz nezjistil, nicméně Okamura serveru potvrdil, že v souvislosti se zmiňovaným ministerstvem se setkal s korupcí již dvakrát: Úplatky jsem však odmítl a následně kauzu zveřejnil, takže vše následně prošetřovala i policie, avšak příslušní úředníci u výslechu vše popřeli. Dodnes však na mně jeden z těchto úředníků podává trestní oznámení pro pomluvu vždy, když jeho kauzu zmíním. Musím jít tedy opět na výslech a kauza je opět odložena, říká dnes již s nadhledem Tomio Okamura.

Máte k tomu také co říct?

Podělte se se svými zkušenostmi na novém diskuzním fóru a založte nové téma týkající se korupce.

Případ Okamury tak jen potvrzuje, že lidé na boj s korupcí již rezignovali. Jak potvrdil výzkumu GfK Czech, tváří v tvář korupci jsou lidé bezradní a řešení očekávají od státu. Zároveň však současné politikům nevěří, že mají zájem a vůli s korupcí bojovat. Potvrdila to slova i dalšího zástupce podnikatelů: Jaký systém jsme si vytvořili, takový máme. Jeho změna je běh na dlouhou trať. Ale stojí za to. Nevidím však politickou sílu, která by své proklamace myslela vážně. Snad se po volbách narodí, Bohuslav Štancl, zástupce Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR. Čtěte více: Je jen otázkou času, kdy politici legalizují korupci

Tomio Okamura však namítá, že politici by měli začít nejdříve sami u sebe. Podle něho by všichni ti, kteří rozhodují o jakýchkoli zakázkách či přidělování peněz, měli mít nejprve bezpečností prověrku, která bude obsahovat i přiznání veškerého svého majetku, hotovostí, akcií apod. a to nejen v Česku: Takovéto opatření se musí týkat i jejich nejbližších příbuzných. Kdykoliv by tak bylo možné došetřit, zda-li mají vše legálně, zdůraznil Okamura. Čtěte více: Stanislav Svoboda: Volby, nájemné a politická korupce

Tip na titulku - EBF- tematicke bloky

Kdo nejčastěji uplácí

Průzkumy, které potvrdily zahnívající korupci, také ukázaly, že úplatky o něco častěji dávají muži než ženy, lidé středního věku, soukromí podnikatelé a zaměstnanci pracující ve vedoucích pozicích.

Bohužel více uplácí lidé, kteří mají vyšší vzdělání a vyšší příjmy. K dávání úplatků se přiznala dokonce necelá polovina respondentů z vysokoškolským diplomem (47 %), konstatuje průzkum GfK Czech. Ten také potvrdil, že nejvíce uplácí lidé v Olomouckém, Středočeském kraji a v Praze.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).