Hlavní navigace

KPMG: Banky jsou ochotnější úvěrovat reality

13. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Padesátka bank a finančních institucí ve střední a východní Evropě se zúčastnila průzkumu auditorské společnosti KPMG zaměřeného na realitní trh v letošním roce. Do průzkumu se zapojily banky a finanční instituce z Česka, Rakouska, Bulharska, pobaltských států, Maďarska, Polska, Rumunska, Srbska, Slovenska a Slovinska.

Z průzkumu vyplynulo, že celková výše transakcí na realitním trhu se pro letošek odhaduje na 10 miliard eur, jež je srovnatelná s rokem 2006, ale je výrazně nižší než v roce 2007. V letech 2009 a 2010 se přitom investice na realitním trhu výrazně propadly, a to v souvislosti s globální ekonomickou krizí. Bankám z té doby zůstaly problematické ú­věry.

Oproti roku 2010 jsou podle průzkumu banky letos opět ochotnější financovat realitní projekty. V Česku nejvíc upřednostňují financování kancelářškých a obchodních prostor, nejméně investice do výstavby hotelů. Banky opatrně zkoumají možnosti uvolnění podmínek pro financování nových realitních projektů. Jde pouze o mírný posun, nicméně ve srovnání s předchozím rokem je patrný nárůst ochoty financovat nové, kvalitní projekty, uvádí k aktuální situaci Pavel Kliment, Partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti, KPMG Česká republika.

A jak vypadá české stavebnictví z hlediska statistiky? Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (za srpen 2011) stavební produkce klesla meziročně reálně o 7,7 % resp. o 8,9 % po očištění vlivu počtu pracovních dnů. Počet vydaných stavebních povolení se v srpnu 2011 meziročně snížil o 3 %, stavební úřady jich vydaly 9781. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 23 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 klesla o 42,6 %. Orientační hodnota klesla téměř ve všech směrech výstavby, a to zejména na nové výstavbě, informoval Český statistický úřad. V evropské sedmadvacítce naopak stavební produkce v červenci 2011 meziročně vzrostla o 0,2 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).