Hlavní navigace

Dopravci musejí do konce května zažádat o novou koncesi. Čtěte další zprávy

22. 4. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přinášíme několik aktualit pro podnikatele a majitele firem. Čtěte o Vašich povinnostech a přijměte pozvání na zajímavé setkání s odborníky.

Elektronické podání přihlášky k registraci 

Česká daňová správa upozorňuje, že jsou opět k dispozici elektronická podání k registračnímu řízení. Současně s tím je také obnoveno přijímání podání k registračnímu řízení distribuovaných z výstupů SW třetích stran. Vše, včetně informací o možnostech elektronického, je dostupné na daňovém portálu www.daneelektronicky.cz.

Zprovozněním nového elektronického formuláře jsou odvolána opatření, které Finanční správa ČR přijala na začátku tohoto roku. Opatření byla nutná k zapracování změn do systému elektronického zpracování tak, aby celý proces byl v souladu se zákonem č. 399/2012 Sb., o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o pojistném na důchodové spoření, kterým se mění zákon č. 458/2011 Sb., o změně zákonů související se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů, který novelizuje některá ustanovení zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, na jehož základě Ministerstvo financí vydalo nové verze formulářů přihlášek k registraci.

Dopravci musí do konce května zažádat o novou koncesi

Kamionoví a autobusoví dopravci mají pět týdnů na to, aby předložili na živnostenský úřad osvědčení o odborné způsobilosti k provozování nákladní a autobusové doklady. Pokud tak do konce května neučiní, přijdou o oprávnění provozovat nákladní vozidla těžší než 3,5 tuny a přepravovat osoby vozidly s více než devíti místy včetně řidiče.

Vydání nové koncese je pouze formální záležitostí, která vyplývá z loňské změny zákona o pozemní dopravě. Pro dopravce tak nebude spojeno s žádným přezkušováním odborné způsobilosti a nebude zpoplatněno, uvedl Zdeněk Neusar, mluvčí Ministerstva dopravy. Kromě dokladu o osvědčení odborné způsobilosti musí dopravci rovněž doložit, že mají sídlo, ve kterém mohou uchovávat veškerou podnikovou dokumentaci. Dále musí prokázat finanční způsobilost a důvody k provozování vozidel s hmotností převyšující 3,5 tuny.

Na internetu se nejvíc poptává stavebnictví

Čtvrtletní srovnání počtu poptávek ukázalo, že stavebnictví bylo v prvním kvartále tohoto roku na poptávkových serverech nejčastěji poptávaným odvětvím. Návštěvníci zadali od ledna do března téměř 10 700 poptávek, a to jak v sekci stavebnictví, tak stavebních materiálů. Tato odvětví byla nejsilnějšími i předchozí rok. Potvrzuje se také nedávný průzkum ePoptávka.cz Zeitgeist, který ukázal, že lidé na webu nejčastěji vyhledávají právě tyto dvě odvětví.

Vůbec největší nárůst poptávek oproti roku 2012 zaznamenalo odvětví IT, sekce počítačů. Počet poptávek vzrostl o 133 %. Sektor IT zažívá celosvětově již několik let růst a lze předpokládat, že tomu tak bude i nadále. Jsme informační společností a tento trend, kdy nás technologie obklopují čím dál více, se bude prohlubovat. Firmy, ale i domácnosti si budou muset neustále udržovat určitou technologickou úroveň, vysvětluje Otto Kočí.

Třetím nejčastěji poptávaným artiklem je dřevo, dále služby a auto-moto. Právě zájem o automobilové odvětví naznačuje sezónní trend, kdy lidé po zimě vyhledávají servis, plánují koupi náhradních dílů či auta. Jaro je pro většinu majitelů osobních automobilů dobou oprav. Neřeší se ale jenom opravy a přezutí pneumatik, ale také prodej či koupě auta. Stejné je to u motocyklů, těm ovšem na rozdíl od aut, které jsou v provozu celoročně, sezóna opravdu začíná. Obdobné je to s poptávkou po dřevě. Ta byla silná i minulý rok a je zčásti dána také sezónnosti. Lidé po zimě plánují opravy domů, zahrad, ale také renovace bytů, říká Otto Kočí, ředitel ePoptávka.cz.

Západočeši se seznámí s exekucemi

V Plzeňském kraji se tento týden konají hned dvě přednášky o exekucích. Veřejné besedy se soudními exekutory organizované Terénními programy Kotec proběhnou v Tachově a ve Stříbře. Přednáška v Tachově je na programu ve středu 24. dubna od 17:00 v sále Městského kulturního střediska. Druhý seminář proběhne ve čtvrtek 25. dubna ve Stříbře, opět od 17:00 v sále Městského muzea. Přednášejícím bude Martin Tunkl, soudní exekutor Exekutorského úřadu Plzeň-město.

První část přednášky zaměřím na popis toho, co je to vlastně exekuce, jak probíhá, jaká jsou její pravidla. Exekuce totiž nepadá z nebe, musí ji zahájit soud. I tuhle základní informaci si uvědomuje málo lidí, a téma exekuce je proto opředeno spoustou fám a mýtů, říká Jan Šticha, soudní exekutor Exekutorského úřadu Domažlice. Účastníci workshopu se dále dozvědí, že soudní exekutor musí mít právnické vzdělání, že soupis movitých věcí není jediným způsobem provedení exekuce a že náklady exekuce nejsou tvořeny jen odměnou soudního exekutora, ale i odměnami advokátů, soudními poplatky a DPH.

Další témata, která zazní, vyjmenovává David Klaus z občanského sdružení Kotec: Přednášející také vysvětlí, jak se exekuce provádí, jak probíhají srážky ze mzdy, co všechno je možné zajistit při soupisu movitých věcí a jak se může třetí osoba bránit proti zabavení věci, která není ve vlastnictví dlužníka.

Obě setkání budou zhruba dvouhodinová, přičemž druhou polovinu setkání vyplní dotazy veřejnosti. Jsou určena široké veřejnosti a především zdarma.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).