Hlavní navigace

Kratké povzdechnutí nad promlčením dluhu

31. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Nestačí, když si svou dluhovou morálku ohlídáte u sebe, zajímat byste se měli i o účetní zdraví vašich předchůdců. Mohli vám zanechat dědictví v minusových položkách, aniž byste to tušili. Podobný případ zaznamenali i ve staré, dobré Anglii.

Následník britského trůnu princ Charles zaplatil po 350 letech dluh, který zanechal jeho předchůdce a jmenovec král Karel II. (Charles II.). Ten v roce 1651 odmítl zaplatit oděvní společnosti ve Worcesteru ve střední Anglii 453 liber a tři šilinky. Korunní princ teď částku uhradil, přičemž mu firma odpustila úroky, které se vyšplhaly k desítkám tisíc liber.

Karel II. u společnosti v sedmnáctém století nakoupil uniformy pro své vojáky, kteří bojovali s republikánskými silami Olivera Cromwella v bitvě o Worcester během Anglické občanské války. Zdá se, že členové té oděvní společnosti mají dlouhou paměť. Mnohem delší, myslím téměř čtyři sta let dlouhou. Nicméně jako gesto dobré vůle dnes přicházím připraven srovnat tento nedoplatek 453 liber a tří šilinků. Tuším, že vám tato skutečnost neunikne, nicméně vzdoruji nesmírnému pokušení zaplatit dluh v plném pojistném zájmu. Nenarodil jsem se včera, prohlásil před novináři princ Charles.

Jeden ze zaměstnanců společnosti přijal peníze a budoucímu králi vystavil účet. Jenže princova náhrada původní sumy je v podstatě směšná. Když totiž jeho jmenovec Karel II. (Charles II.) zanechal dluh ve výši 453 liber v roce 1651, učinil tak firmě škodu, která by dnes odpovídala částce 47 500 liber (asi 1,5 milionu korun).

Myslím, že taková „dluhová morálka“ je jistě obdivuhodná. Takže dlužníci pozor! Vaše dluhy mohou být břemenem i pro vaše dědice. Ale z mého pohledu na tento fakt skoro nikdo nemyslí, zvlášť u nás…

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).