Hlavní navigace

Krize má za následek rekordně nízkou inflaci a rekordně nízký růst průměrné mzdy

9. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finanční krize si v Česku vyžádala rekordně nízký růst průměrné mzdy, zároveň však přispěla k nízké inflaci. Češi brali vloni průměrně 23 542 korun. Po odečtení vlivu inflace se mzda zvýšila o 2 procenta, což bylo nejméně za posledních deset let. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ten upozornil, že nejvíce rostly mzdy v podnikatelském sektoru, a to o necelých 10 procent. Naopak v nepodnikatelském sektoru se mzdy zvýšily o pouhá 4 procenta. Podle úřadu je vývoj v podnikatelské sféře na rozdíl od nepodnikatelské plynulý. Odráží se totiž v něm hospodářské výsledky firem. Ale i ty budou v letošním roce ovlivněny probíhající finanční krizí. Potvrzují to analytici, podle nichž trh práce oslabuje: Trh práce rychle slábne (roste nezaměstnanost), což se samozřejmě podepíše na mzdách, říká analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Krize naopak zpomalí zdražování a spotřebitelům pomůže. Inflace v únoru zpomalila na dvě procenta z lednových 2,2 procenta. Podle ČSÚ se tak jedná o nejnižší růst spotřebitelských cen od března 2007. V inflaci, která meziměsíčně vzrostla 0,1 procenta, se už také promítly vyšší ceny pohonných hmot. Jak píše ČTK, v únoru se ceny oproti lednu zvýšily o 5,6 procenta. Například cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o 6,8 procenta.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).