Hlavní navigace

Krize by mohla uspíšit přijetí novely zákoníku práce

17. 2. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Kromě protikrizového balíčku chtějí ministerstva krizi čelit i dalšími návrhy. Jedním z takových plánů je také dlouho požadovaná novelizace zákoníku práce, která by zpružnila pracovní trh. Odbory se však staví razantně proti.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) v nedělních večerních hodinách schválila balíček opatření, kterým doporučuje čelit nastávající hospodářské krizi. Vláda včera návrhy projednala na svém zasedání a během týdne by je měla předložit poslanecké sněmovně. Skupinu těchto opatření ale doplňují i další plány z jednotlivých ministerstev. Čtěte více: Návrhům NERVu chybí podstatná věc, a to okamžitá účinnost.

A právě jedním z nich je změna zákoníku práce, jejíž pomocí chce ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas dosáhnout větší flexibility pracovního trhu. Podnikatelům se nápad ministerstva zamlouvá, jelikož po novelizaci zákoníku práce volají už dlouho. Proti změnám se však staví odboráři, pro které je Nečasův návrh nepřijatelný.

Návrh má již konkrétní obrysy

Nedostatečná flexibilita pracovního trhu tvoří podle ekonomů jeden z významných problémů české ekonomiky. Celou situaci chce vzhledem i k současné finanční krizi napravit ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministr Petr Nečas proto navrhuje novelizovat zákoník práce a tím více zpružnit pracovní trh. Všechna navrhovaná opatření vychází ze závěrů tzv. expertního panelu.

Změn by měla v zákoníku práce nastat celá řada. Ministerstvo chce například prodloužit možnou dobu práce na dohodu ze 150 na 300 hodin ročně, či zavést možnost prodloužení pracovních smluv na dobu určitou na 3 roky. Čtěte více: Jak krátkodobě zaměstnat

Tyto kroky však podle odborníků zrovna příliš nepomohou, protože již stávající právní úpravu řada firem obchází. Na dohodu o provedení práce totiž podnikatelé běžně zaměstnávají i na delší dobu, jen se pak do smlouvy uvede větší hodinová gáže a zákonem požadovaný počet hodin.

Limit 150 hodin u dohod opravdu není v praxi příliš účinně uplatňován. Zaměstnavatelé to většinou řeší tak, že napíší například dvojnásobně vyšší hodinovou sazbu a zároveň polovinu času reálně odpracovaného zaměstnancem, potvrdil pro business server Podnikatel.cz Jiří Kotáb, ekonom a člen katedry Podnikové ekonomiky VŠE.

Mezi další navrhované změny patří možnost půjčovat si bez prostředníků zaměstnance. V současnosti tak musí podnikatelé činit přes personální agentury, nově by mohli zaměstnance půjčit přímo, stačil by jen souhlas dotyčného pracovníka. Toto opatření by pomohlo především stavebním společnostem, u kterých je třeba v zimě méně práce. Čtěte více: Zaměstnance si můžete také pronajmout a ušetřit si tak starosti

Novela zákoníku se má dotknout také vyplácení odstupného a délky výpovědní doby. Toto téma se již v médiích řešilo dlouho dobu, ale nikdy nezazněla konkrétní čísla. Nyní je tomu jinak, ministerstvo chce snížit současnou výpovědní lhůtu z dvou měsíců na jeden měsíc a výši odstupného určovat podle délky pracovního poměru. Čtěte více: Nový zákoník práce: odstupné za kratší výpovědní lhůtu.

Zaměstnanec by pak dostal „dle své věrnosti“ odstupné ve výši dvou až čtyř měsíčních platů:

  • méně než 3 roky práce ve firmě – odstupné ve výši 2 měsíců,
  • 3 – 6 let práce ve firmě – odstupné ve výši 3 měsíců,
  • více než 6 let – odstupné ve výši 4 měsíců.

Další navrhovanou novinkou je prodloužení zkušební doby na čtyři měsíce, pro manažery dokonce na šest měsíců. Ministerstvo plánuje též zpřísnění tzv. konkurenční doložky. Manažer, který odchází z firmy, by měl zakázáno pracovat ve stejném oboru po dobu tří let. Zaměstnanci též v případě schválení novely dostanou příležitost vyplatit se bez dodržení výpovědní lhůty. Stačilo by jim k tomu zaplatit pět svých měsíčních platů.

Návrh počítá i se zavedením možnosti vyplácet mzdu v eurech. V neposlední řadě novela oslabuje pozici odborů, kdy by zaměstnanec měl získat právo vyvázat se z kolektivní smlouvy.

Anketa

Zákoník práce v platném znění

Podnikatelé volají po změně již dlouho

Podnikatelé požadují novelizaci zákoníku práce již dlouhou dobu, a proto současný návrh ministerstva práce jednoznačně vítají. Současně ale upozorňují, že nemůže zůstat pouze u změn zákoníku práce. Krize vyžaduje podle podnikatelů mnohem širší škálu opatření. Čtěte více: Zrušme minimální mzdu a reformujme zákoník práce.

Myslím si, že novelizace zákoníku práce může být jedním z nástrojů, kterými lze čelit současné krizi. Samotná změna zákoníku práce ovšem nestačí, domnívá se Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.

Návrhy ministra Nečase vítám, ale k tomu, aby měly rychlý vliv na řešení krize, by bylo potřeba je zasadit do kontextu dalších zásadních změn. Maximálně bych zkrátil možnost výpovědi bez nároku na odstupné např. na 14 dní, přičemž možnost výpovědi by měl samozřejmě jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel, připojil se Tomio Okamura, tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a dodal: Je potřeba snížit razantně sazbu DPH a sazbu daně z příjmu a místo toho zavést finanční spoluúčast ve zdravotnictví a školství mimo povinné školní docházky. Čtěte více na Měšec.cz: Spasí školné české vysoké školství?.

Turistický průmysl totiž díky krizi trápí podobné problémy jako výrobní sektor. Navíc cestovní ruch patří vůbec k nejkonkuren­čnějším prostředím u nás a výkyvy poptávky jsou zde velmi časté. Firmy k tomu trápí i sezónnost. Takže jakékoliv zjednodušení v personální agendě budeme vítat. Flexibilní nabírání a propouštění pracovní síly by našemu oboru jistě velmi pomohlo a v důsledku by jistě vedlo k vyšší zaměstnanosti v cestovním ruchu, souhlasí Jan Papež, tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří. Čtěte více: Kdy vyhodit zaměstnance? Jen v zákonem povolených případech.

Proti odbory i opozice

Proti návrhu ministerstva práce a sociálních věcí se však jednoznačně staví opozice a odbory. Podle vyjádření odborářů jsou plány ministra Petr Nečase naprosto nepřijatelné a případné jejich schválení by vedlo k výraznému oslabení zaměstnanců v pracovněprávních vztazích. Českomoravská konfederace odborových svazů navíc na včerejším zasedání tripartity tyto návrhy napadla s tím, že je vláda předem neprojednala se sociálními partnery.

S názorem odborářů ale zástupci firem nesouhlasí. Podnikatelé se domnívají, že hlavním smyslem opatření má být vytváření podmínek pro zaměstnavatele, aby měli potřebu a touhu zaměstnávat lidi. Ochranářská politika tak prý ve svém důsledku směřuje proti zaměstnanosti, protože ničí touhu podnikatelů k růstu a k zaměstnávání li­dí.

To by si měly odbory uvědomit a jejich členové, kteří nemohou sehnat práci, protože je má někdo strach zaměstnat, by se svých odborových šéfů měli ptát, co s tím budou dělat, doplnil serveru Podnikatel.cz Jan Papež.

Content 22 tip novy

Oslabení pozice zaměstnanců se neobává ani Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR. Pokud jde o ochranu zaměstnanců, jsem přesvědčen, že každý zaměstnavatel si váží svých kvalifikovaných, spolehlivých a výkonných zaměstnanců a bude veden snahou si je i v přechodném krizovém období udržet, komentoval Pavel Novák, vedoucí sekce legislativně-právní Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR. Čtěte více: Několik rad a tipů, jak najít a udržet kvalitní zaměstnance.

Prosadit nový zákoník práce ale nebude vzhledem k odporu opozice jednoduché. Ministerstvo však doufá, že by se to mohlo podařit. Pokud by se tak opravdu stalo, měly by změny platit od ledna roku 2010.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).