Hlavní navigace

Krize ohrožuje některá česká průmyslová odvětví

22. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finanční krize, která se do celého světa rozšířila z USA může ještě více zhoršit situaci některých průmyslových odvětví. Jedná se zejména o textilní, sklářský a automobilový průmysl a obuvnictví.

České firmy pohybující se v textilním, obuvnickém a sklárenském průmyslu to poslední dobou nemají lehké. V poslední době musely bojovat s růstem energií, rostoucím trendem platů, asijskou konkurencí a především sílící korunou. Ta způsobuje zdražení českého zboží na zahraničních trzích, což ještě více nahrává levnému zboží z Asie. Pro české exportéry to může znamenat nepříznivý vývoj v počtu zakázek ze zahraničí a nutnost zavádět úsporná opatření. Obávám se, že v některých případech bude mít současný mix nepříznivých okolností na některé z těchto firem negativní dopad. Budou muset propouštět nebo omezit výrobu. V krajních případech to může vést i k jejich krachu a ukončení činnosti, připouští Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.

Všechna tato opatření mohou vést ke snížení zaměstnanosti. Dělníkům těchto oborů, kteří mají úzkou specializaci, hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, neboť problémy se pravděpodobně odrazí na celém odvětví. V takových případech by řešením byl přestup do jiného povolání s nutnou rekvalifikací.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).