Hlavní navigace

Kromě vyšší mateřské se zpět mění i ošetřovné

24. 2. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Poslanci dnes podpořili opětovné navýšení mateřské na loňskou úroveň. Nejde však o jedinou změnu, kterou se podařilo levici prosadit. Do zákona se totiž dostaly změny v oblasti ošetřovného, které se také navrací před leden 2010.

Poslanci dnes ve třetím čtení schválili novelu zákona o nemocenském pojištění, která vrací úroveň mateřské na loňskou úroveň. Poslanci sociálních demokratů, komunistů a lidovců přehlasovali ODS a TOP 09, a i kdyby senát a prezident zákon neschválili, má levice dost hlasů k přehlasovaní a protlačení zákona.

Děti chápeme jako největší bohatství národa, záruku jeho prosperity a budoucnosti. Jedním z takových motivačních prvků je možné rovněž stanovit spravedlivější výši peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství či mateřství, které jsou zajištěny z prostředků nemocenského pojištění, vysvětloval Miroslav Opálka, poslanec KSČM.

My je nedáváme na úkor někoho jiného. My si je půjčujeme na úkor budoucnosti. Neříkáme tedy tímto krokem nic jiného než: Milé maminky, ty peníze, kterými vám nyní aktuálně pomůžeme, ty bereme vašim dětem. Protože ty si od nich půjčujeme, oponoval Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09.

Zákon nakonec podpořilo 94 poslanců, proti jich bylo 60. Novela by měla nabýt účinnosti měsíc po jejím vyhlášení ve sbírce zákonů.

Nenápadně se mění i ošetřovné

Jenže mateřská není jediný zásah do Janotova balíčka, který poslanci schválili. Do zákona se totiž v rámci pozměňovacích návrhů dostal rovněž návrh Zdeňka Škromacha na zrušení karenční doby u ošetřovného. Navíc se má opět prodloužit doba jeho vyplácení. Ošetřovné tak budou moci občané pobírat od prvního dne nemoci a v délce loňského roku, tedy 9, respektive 16 (nárok osamělého rodiče, který má v trvalé péči dítě do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku) kalendářních dní.

Tip na titulku-srážky-duben

Samotná mateřská se pak navrací před leden 2010. Procentní sazba, ze které mateřská počítá, se navrací na 70 % a z první redukční hranici se bude započítávat znovu 100 %. Schválená novela zákona navíc počítá s tím, že maminkám, které letos už mateřskou dostaly, se dorovnají peníze, o které díky Janotově balíčku na mateřské přišly. Čtěte více: Mateřská poklesla v roce 2010 o tisíce korun.

Vyšší mateřská přijde státní kasu zhruba na 1,5 miliardy, otázkou však zůstává, nakolik se na rozpočtu navíc podepíší změny v ošetřovném. Lidovci by výpadek v rozpočtu rádi nahradili vyšším zdaněním hazardu, od kterého si slibují více než 4 miliardy korun.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).