Hlavní navigace

Které výkazy účetní závěrky je nutné zveřejnit?

9. 3. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vyplněním a odevzdáním daňového přiznání povinnosti podnikatelů nekončí. Podnikatelé, kteří jsou zapsání do obchodního rejstříku, musí odeslat uzávěrku také do obchodního rejstříku. Pro založení účetních závěrek do sbírky listin není obchodním zákoníkem stanovena zcela určitá lhůta. Dle ustanovení § 38k obchodního zákoníku je podnikatel povinen předložit rejstříkovému soudu zakládané listiny bez zbytečného odkladu od vzniku rozhodné skutečnosti.

Ovšem v souladu se zákonem o účetnictví účetní jednotky, které musí mít účetní závěrku ověřenu auditorem, zveřejňují účetní závěrku i výroční zprávu po jejich ověření auditorem a po schválení valnou hromadou ve lhůtě do 30 dnů od splnění obou uvedených podmínek. Nejpozději však do konce bezprostředně následujícího účetního období bez ohledu na to, zda byly tyto účetní záznamy uvedeným způsobem schváleny. Zveřejňuje se i zpráva o auditu. Závěrku za rok 2010 je tedy nutné zveřejnit nejpozději do 31. 12.2011.

Účetní závěrka se zveřejňuje v rozsahu, v jakém byla sestavena. Účetní závěrku ve zjednodušeném rozsahu tvoří rozvaha, výkaz zisku a ztráty, dále příloha, která vysvětluje a doplňuje informace obsažené v rozvaze a výkazu zisku a ztráty. Více v článku: Účetní závěrka se zasílá do obchodního rejstříku.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).