Hlavní navigace

Kterých podnikatelů se týká přiznání k dani z nemovitostí, i když nic nekoupili?

22. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Někteří podnikatelé musí v roce 2016 podat přiznání k dani z nemovitých věcí, i když žádnou nemovitost loni nekoupili. Důvodem je novela zákona.

Změny u daně z nemovitých věcí se letos dotkly i některých podnikatelů. Nově totiž musí zdanit sazbou pro podnikání ty stavby a jednotky, které mají zařazeny do svého obchodního majetku a dosud u nich tato sazba aplikována nebyla. Těch podnikatelů, kterých se to týká, musí do 1. února podat daňové přiznání.

Čtěte také: Nemusíte náhodou podat přiznání k dani z nemovitých věcí pro rok 2016?

Kdo musí podat přiznání

V roce 2016 se přiznání k dani z nemovitých věcí týká i některých poplatníků, kteří nenabyli žádnou novou nemovitosti. Mezi ně patří i podnikatelé, kteří jsou zapsáni v obchodním rejstříku. Nově musí zdanit sazbou pro podnikání ty stavby a jednotky, které mají zařazeny do svého obchodního majetku a dosud u nich tato sazba aplikována nebyla. Jde například o garáže postavené odděleně od obytných domů nebo budovy pro rodinnou rekreaci a ostatní zdanitelné stavby. Sazbě pro podnikání podléhají 
i garáže ve vlastnictví bytových družstev vystavěné odděleně od obytných domů. Výjimku z tohoto pravidla tvoří pouze obytné domy včetně příslušenství, a dále byty, garáže, sklepy a komory (které jsou jednotkami), doplnila Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

Koho se tato novinka týká, musí do 1. února podat daňové přiznání. Jak ale upozorňuje GFŘ, pokud by zpracování daňového přiznání v důsledku změny zákona přineslo výraznější komplikace, může daňový subjekt využít možnosti požádat příslušného správce daně o prodloužení lhůty pro podání řádného daňového přiznání. Správce daně může tuto lhůtu prodloužit až o 3 měsíce.

Čtěte také: Kdo musí v roce 2016 podat přiznání k dani z nemovitostí, i když nic nekoupil?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).