Hlavní navigace

Kterých podnikatelů se týká přiznání k dani z nemovitostí, i když nic nekoupili?

Autor: 329515
Daniel Morávek

Někteří podnikatelé musí v roce 2016 podat přiznání k dani z nemovitých věcí, i když žádnou nemovitost loni nekoupili. Důvodem je novela zákona.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Změny u daně z nemovitých věcí se letos dotkly i některých podnikatelů. Nově totiž musí zdanit sazbou pro podnikání ty stavby a jednotky, které mají zařazeny do svého obchodního majetku a dosud u nich tato sazba aplikována nebyla. Těch podnikatelů, kterých se to týká, musí do 1. února podat daňové přiznání.

Čtěte také: Nemusíte náhodou podat přiznání k dani z nemovitých věcí pro rok 2016?

Kdo musí podat přiznání

V roce 2016 se přiznání k dani z nemovitých věcí týká i některých poplatníků, kteří nenabyli žádnou novou nemovitosti. Mezi ně patří i podnikatelé, kteří jsou zapsáni v obchodním rejstříku. Nově musí zdanit sazbou pro podnikání ty stavby a jednotky, které mají zařazeny do svého obchodního majetku a dosud u nich tato sazba aplikována nebyla. Jde například o garáže postavené odděleně od obytných domů nebo budovy pro rodinnou rekreaci a ostatní zdanitelné stavby. Sazbě pro podnikání podléhají 
i garáže ve vlastnictví bytových družstev vystavěné odděleně od obytných domů. Výjimku z tohoto pravidla tvoří pouze obytné domy včetně příslušenství, a dále byty, garáže, sklepy a komory (které jsou jednotkami), doplnila Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

Tip-onlineucto

Koho se tato novinka týká, musí do 1. února podat daňové přiznání. Jak ale upozorňuje GFŘ, pokud by zpracování daňového přiznání v důsledku změny zákona přineslo výraznější komplikace, může daňový subjekt využít možnosti požádat příslušného správce daně o prodloužení lhůty pro podání řádného daňového přiznání. Správce daně může tuto lhůtu prodloužit až o 3 měsíce.

Čtěte také: Kdo musí v roce 2016 podat přiznání k dani z nemovitostí, i když nic nekoupil?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).