Hlavní navigace

Kupní smlouvy na internetu? Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě

16. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Uzavřít kupní smlouvu na internetu je mnohem snazší. Někteří prodejci ale odmítají fakt, že v jednoduchosti je krása. Komplikují to obchodními podmínkami.

Nový občanský zákoník zjednodušil uzavírání kupní smlouvy na internetu. Zavádí možnost tzv. veřejné nabídky. Pokud je na internetu vystaveno zboží, u kterého je uvedena cena, předpokládá se, že si věc lze zakoupit. 

Zákazník může nabídku jednoduše přijmout tak, že prodejci sdělí svůj souhlas. Pokud vše probíhá standardní cestou, zákazník pošle objednávku a v okamžiku, kdy dorazí k prodejci, je uzavřena kupní smlouva, vysvětluje Miloš Borovička, právní poradce dTestu. 

Čtěte také: Víme, jak lze podat přehled elektronicky, a to pro všechny zdravotní pojišťovny


www.isifa.cz

Právě dTest nahlédl do obchodních podmínek e-shopů, aby zjistil, že třetina internetových obchodů novou úpravu uzavírání smluv přejala. Ostatní se jí ale neřídí. To by bylo v pořádku, pokud by tato skutečnost byla z prezentace e-shopu zákazníkům jasně patrná. Občanský zákoník zakazuje schovávat překvapivá ustanovení do obchodních podmínek, doplňuje Borovička.

Čtěte také: Provozujete web? Vydělejte více peněz pomocí RTB

V obchodních podmínkách je upraven třeba právě vznik kupní smlouvy. Pokud se jimi prokousáváme, zjišťujeme například, že zboží, které je na stránkách vystaveno, je pouze součástí prezentace výrobků. A samotnou smlouvu navrhuje spotřebitel. Ten navrhne uzavření smlouvy posláním objednávky a smlouva je uzavřena, až když obchodník objednávku potvrdí. Zákazníkovi se tak může stát, že zaplatí a zanedlouho se dozví, že vlastně žádnou smlouvu neuzavřel, doplňuje Borovička. 

Prodejci mají obavy z toho, že by museli dodat zboží, které nemají na skladě, zbytečně. Zákon říká, že nabídka platí do vyčerpání zásob.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).