Hlavní navigace

Kuřáci se nové vlády bát nemusí, Česko bude dál komínem Evropy

27. 9. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Ani nová vláda patrně neprosadí další omezování kouření. Podle aktuálního zjištění k tomu není vůle. Česká republika tak jde proti proudu celé Evropy.

Zdá se, že Česká republika bude i v dalších letech jediným evropským ostrůvkem, kde se bude dát svobodněji zapálit cigareta. Politické strany, které mají šanci dostat se v říjnových předčasných volbách do Parlamentu, nemají příliš velký zájem na tom, aby se takzvaný protikuřácký zákon zpřísňoval. Podpora nepřijde ani z Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman je známý svou slabostí pro tabák a argumentuje ekonomickými údaji. Co na tom, že podle průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy by bezmála 80 % Čechů přivítalo jasný zákaz kouření v restauracích.

V České republice platí takzvaný protikuřácký zákon od 1. 1. 2006. Jedná se o zákon č.379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Ve své první podobě obsahoval především zákaz kouření ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, na vlakových nástupištích, zastávkách tramvají a autobusů a na dalších veřejně přístupných místech. Zakázal prodej menšího balení cigaret než po 20 kusech a stanovil pokuty za prodej tabáku a tabákových výrobků osobám mladším 18 let. V červenci 2010 vstoupila v platnost jeho novelizace, podle které musí mít restaurace označení, které příchozí upozorní na to, zda se chystají vstoupit do kuřáckého či nekuřáckého podniku, nebo jestli jsou v něm oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Další úpravu, která už zahrnovala celkový zákaz kouření v restauracích, představil tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger začátkem tohoto roku. Návrh se ale ani nedostal na jednání vlády. Česká republika tedy skutečně zůstává jedinou zemí Evropské unie, která kouření v restauracích vůbec nereguluje. Dokonce i nejnovější člen osmadvacítky, Chorvatsko, přitom přijal přísný zákaz kouření v restauracích a na pracovištích už před čtyřmi lety.

Česká republika se lidově řečeno „staví na zadní“ i proti dalším omezením týkajících se tabáku a tabákových výrobků. Evropská komise chce v Evropské unii do konce příštího roku zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou. Na třech čtvrtinách přední a zadní strany krabičky by pak mělo být varování před následky kouření. Pro přijetí směrnice je ale nutný souhlas Evropského parlamentu a všech členských států. A kde návrh nemá podporu? Kromě Polska je to tradičně i Česká republika.

Kuřáci se nové vlády bát nemusí

Už v minulosti nebylo hlasování o protikuřáckém zákonu a jeho zpřísnění zcela jednoznačné. A to ani uvnitř jednotlivých stran. Část poslanců se připojila k usnesení zdravotního výboru, který preferoval hledisko maximální ochrany zdraví, především pak dětí a mladých lidí. Část se pak přiklonila k pragmatickému názoru, který akcentoval potřebu daní z tabákových výrobků pro hospodářství a nutnost ochrany podnikání, připomíná Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví KSČM. Stejná situace byla i v dalších partajích. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.sxc.hu

Česká republika i nadále zůstane evropskou Mekkou kuřáků. Politické strany, které mají šanci uspět ve volbách, se k rozšíření protikuřáckého zákona nemají. 

Dnes se ale zdá, že politici jsou v otázce širšího zákazu kouření prakticky za jedno. Za zcela dostačující označují současnou podobu zákona sociální demokraté, kteří zásadnější úpravy navrhovat nebudou. Nicméně nevylučují drobnější změny po debatě s odborníky. Stávající podoba zákona se zdá rozumná i politikům z hnutí Úsvit přímé demokracie nebo občanským demokratům. Výkonná rada strany se usnesla, že nepodpoříme žádné návrhy na zpřísnění protikuřáckého zákona, a to pocházející od českých politiků i z Evropy. Zákon v současné podobě je nejen dostatečný, ale jako jediný v Evropě respektuje práva nekuřáků a naopak neomezuje kuřáky, tvrdí Jaroslav Kubera, předseda Ústavně-právního výboru Senátu PČR a náruživý kuřák z ODS. Pro volební blok Hlavu vzhůru není úprava protikuřáckého zákona prioritou. Jsme pro naprostou dobrovolnost. V této zemi není definován zájem tak, že kouření je protizákonné, komentuje Václav Musílek, mluvčí bloku Hlavu vzhůru. Zpátky se drží i Zemanovci, podle kterých by zákaz kouření měl být součástí zákonů a iniciativ směřujících k podpoře zdravého životního stylu. Jasně se pro zpřísnění zákona vyslovují komunisté, ovšem prosazování jakýchkoli změn je podle nich možné až po celospolečenské diskusi a případné dohodě se všemi relevantními politickými stranami.

Pro zpřísnění je TOP 09, jejíž exministr zdravotnictví Leoš Heger už za vlády trojkoalice přišel s tím, že v restauracích má platit absolutní zákaz kouření. Návrh nakonec neprošel ani na jednání, a podle všeho stejně neměl šanci na úspěch. Když ten zákon neprojde, tak prostě neprojde. Když projdou jen jeho čtvrtiny, i tak to bude pokrok, prohlásil svého času Leoš Heger v České televizi. Kouřit by se podle něho smělo jen na předzahrádkách. Zakázán by byl také prodej tabákového zboží v automatech nebo pojízdných prodejnách. Pokud by někdo prodal cigarety lidem mladším 18 let, měla mu hrozit pokuta ve výši až jednoho milionu korun. Úsměvnější částí novely byla ta část, která po výrobcích požadovala, aby do cigaret přidávali vitamíny a činili je tak zdravějšími. O návrhu, který spadl pod stůl, si více můžete přečíst zde: Válka proti tabáku: V hospodách nepůjde kouřit a zpřísní se prodej přes internet

Zahulené hospody? Tak to jste v Česku

Tabáková lobby má v České republice a české politice významné postavení. Podle odpůrců kouření lze považovat za malý zázrak, že prošly dosavadní podoby protikuřáckého zákona. Neustále se argumentuje ekonomickou potřebností nebo zásahem do práv majitelů restaurací. Existují přitom jasné ekonomické studie, že zákaz kouření evropským restauratérům neuškodil, ale naopak pomohl. Například ve Velké Británii a v Irsku stoupla návštěvnost restaurací a barů po zákazu kouření o 13 %. Že by zákaz neměl na většinu restaurací žádný velký dopad, to si uvědomují i čeští politici, ale vůle k přijetí zákazu kouření v restauracích jim chybí.
Podle ODS nebo bloku Hlavu vzhůru je potřeba nechat rozhodnutí na podnikatelích, kteří si mohou dobrovolně zřídit nekuřáckou restauraci. Oni investují, stát jim do toho nemá co mluvit, myslí si Václav Musílek z bloku Hlavu vzhůru. Podle dalších by takový zákon měl negativní dopad i z jiných důvodů. Pokud zákon kuřáky vyžene do ulic, budou nám kouřit pod nos venku. To jestli jdu nebo nejdu do kuřáckého baru, to je moje rozhodnutí. Ale co udělám na ulici? Jsme pro opačné řešení. Zažeňme kuřáky do kuřáckých barů a pivnic a bude klid, tlumočí Jaroslav Novák názor hnutí Úsvit přímé demokracie.

A jak je to tedy se závislostí české ekonomiky na tabákovém průmyslu? Odpověď je jednoduchá. Naše ekonomika na tabákovém průmyslu závislá není. Rozhodně to ale není zanedbatelné odvětví. V tomto oboru pracuje asi 1500 lidí, což je jedno procento potravinářského a tabákového průmyslu. To je sice důležité pro zaměstnanost v naší zemi, ale závislost to není. Stát skrze spotřební daně na cigarety vybere hodně peněz, ale zdá se, že ještě více vydá na napravování následků kouření, odpovídá Martin Ayrer, mluvčí ČSSD. Částka ve výši zhruba 60 miliard korun (44 miliard stát vybere na spotřebních daních, dalších 16 zaplatí kuřáci na DPH), která z tabákového průmyslu ročně plyne, není jistě zanedbatelná, ale pokud se odečtou náklady na léčbu onemocnění způsobených kouřením (léčba nemocí spojená s následky kouření stojí pojišťovny přibližně 6 miliard), nelze tvrdit, že by česká ekonomika byla na tabákovém průmyslu závislá. Tabákový průmysl vytváří pracovní místa a stát má příjem z daní, odvodů a spotřební daně. Má ale také zvýšené náklady spojené se zdravotními důsledky kouření, neschopností pracovat a předčasným úmrtím kuřáků, dodává Vladimír Kruliš, místopředseda Zemanovců.

Vezměte rozum do hrsti, radí prezident s cigaretkou v ruce

Zastání nemají čeští odpůrci kouření ani u prezidenta Miloše Zemana, který patří mezi náruživé kuřáky. Evropský parlament začne už za dva týdny projednávat směrnici omezující tabákové výrobky, jež například počítá s výraznějším varovným označením krabiček nebo se zákazem některých typů tabákových výrobků. I na toto téma proto došlo při nedávné schůzce prezidenta s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájem na zaměstnanosti asi 1500 zaměstnanců podniku Philip Morris v Kutné Hoře a v závislosti na prosperitě tohoto podniku asi deseti tisíc dalších zaměstnanců, prohlásil na schůzce Miloš Zeman. Odpůrci návrhu totiž zdůrazňují především výpadky v příjmech rozpočtů členských zemí unie a ohrožení pracovních míst. Zastánci směrnice naopak argumentují starostí o zdraví evropských občanů a snahou zmenšit počet mladých lidí, kteří s kouřením začínají. Zatím je stále možné, že se jednání o dokumentu, který víří vody nejen v České republice, ale i v Bruselu, odloží.

Kdo lobuje za elektronické cigarety?

Rozbroje mezi kuřáky a nekuřáky by mohly eliminovat elektronické cigarety. Tyto náhražky mají jednu velkou výhodu. Nesmrdí. Právě zápach kouře je totiž většinou nekuřáků vnímán jako největší negativum. Obava o zdraví je až na druhém místě. Dokonce se objevují názory, že tabákové koncerny proti nim nebojují, naopak začínají elektronické náhražky cigaret podporovat a jejich výrobce skupovat. Po nástupu elektronických cigaret totiž ve světě došlo k 5 až 10% propadu prodeje klasických tabákových produktů. Hodnota e-cigaretového byznysu je v současnosti vyčíslena na 3 biliony amerických dolarů. A to už je dost lákavé sousto. Velké tabákové společnosti proto investují do e-cigaretové nabídky. Jako příklad slouží tři velcí producenti z USA. Lorillard koupil na jaře loňského roku značku Blue eCigs. A Altria, výrobce značky Marlboro, nyní prodává e-cigaretu s názvem Markten. A vlastní e-cigaretu nabízí i Reynolds American, producent cigaret Camel nebo Pall Mall. Tabákoví giganti tím sledují dvě věci. Vykrývají propady ve svých příjmech a vytváří si zadní vrátka pro případ, že by se lidstvo otočilo ke klasickým cigaretám zády. Pak by se automaticky přešlo na elektronické cigarety, protože konec kouření jako takového nikdo nepředpokládá.

S tvrzením, že za elektronické cigarety lobují hlavně tabákové koncerny, aby přesunuly zájem zákazníků z klasických cigaret právě na ty elektronické, ovšem ne všichni souhlasí. Spíše to zavání snahou trh s elektronickými cigaretami zlikvidovat a dále masově distribuovat tabákové výrobky bez vlivu jakékoliv konkurence či alternativy, říká Erik Malach, jednatel společnosti EQUITES ELECTRONICS, která je jediným českým výrobcem elektronických cigaret. Proto jsou podle něj elektronické cigarety kritizovány kvůli neprokázaným účinkům na lidské zdraví, i když tu pochopitelně potencionálně jsou. Klasické tabákové cigarety jsou přitom v miliardách kusech distribuovány po světě bez problému i přesto, že jejich škodlivost je prokázána.

Čeští politici nemají s používáním elektronických cigaret žádný problém. Není důvod, aby používání elektronických cigaret, které jsou vlastně inhalátory, bylo zakázáno stejně jako kouření cigaret, jež ohrožují okolí. To bychom považovali za lehce extrémní přístup, říká Martin Ayrer, mluvčí sociálních demokratů, a vyjadřuje tak názor drtivé většiny ostatních politických stran. I to může být důvodem, proč čeští politici nejsou nakloněni dalšímu zpřísňování protikuřáckého zákona. To by se totiž velmi pravděpodobně dotklo i e-cigaret. Netolerantní jsou k nim komunisté. Elektronické cigarety jsou odborníky považovány za stejně škodlivé a zákon by k nim měl přistupovat stejně jako k ostatním tabákovým výrobkům, vyjádřila se Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví KSČM.

ebf - témata 1

V současné chvíli má kouření v České republice zelenou a dalších zákazů a omezení se příznivci nikotinu bát v žádném případě nemusí. Lobby funguje dostatečně a navíc se mluví i o tom, že by se Česká republika stala jakousi svatyní evropských kuřáků, kde by se po vzoru pochodů hrdosti homosexuálů mohly konat i pochody hrdosti kuřáků.

Poznámka autora: K tématu bylo osloveno 10 politických stran a hnutí, které podle předvolebních průzkumů mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Zástupci KDU-ČSL, Strana zelených a Hnutí ANO se k tématu nevyjádřili.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).