Hlavní navigace

Kuriozita: Dostávají herci peníze na ruku? Budou podléhat evidenci tržeb

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

I když je nepravděpodobné, že by někteří herci dostávali peníze na ruku, ale pokud ano, náměstkyně ministra financí potvrdila, že by podléhali evidenci tržeb.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Start elektronické evidence tržeb (EET) bude nejspíš až 1. srpna. V České televizi to řekla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Původní termíny 15. února, 1. duben a 1. červenec jsou tak minulostí. Důvodem je prodloužení doby mezi platností a účinností zákona o evidenci tržeb, jehož přijetí chtějí ve 3. čtení obstruovat poslanci opozice.

Berou herci peníze na ruku? EET na ně!

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Herci by neměli přijímat platby v hotovosti, jinak budou podléhat EET. 

V rozhovoru pro Českou televizi však zazněla jedna kuriozita. Moderátorka se náměstkyně zeptala, zda e-tržby budou platit i pro umělce, potažmo pak pro herce. Simona Hornochová potvrdila, že ano, pokud přijímají peníze za výkon v hotovosti: Já upřímně netuším, jestli herci dostávají platbu na ruku, ale pokud ano, tak to bude fungovat jako u každého jiného. Stačí mít ale chytrý telefon a aplikaci pro evidenci tržeb. Ta účtenka se nemusí vystavit papírově, ale stačí elektronicky, potvrdila náměstkyně ministra financí.

Zároveň také uvedla, že EET dolehne i na prodejce ovoce a zeleniny na tržištích i u silnic. Týkat by se jich ale měla až 3. vlna zavedení evidence tržeb. Ano, i ti budou muset mít registrační poklady, respektive jakékoli zařízení, které je schopné komunikovat přes internet mezi prodejním místem a serverem Finanční správy. Ale produkty zemědělské výroby jsou až ve 3. fázi, řekla v České televizi Hornochová.

Tip-onlineucto

Kdy zákon projde parlamentem, není jasné

Zákon o evidenci tržeb je aktuálně na stole poslanců ve 2. čtení, kdy mohou podávat pozměňovací návrhy. Druhé čtení bylo však v září po dvou hodinách přerušeno a odloženo až na říjen. Pokud zákon nakonec parlamentem projde a podepíše ho prezident, jeho účinnost dolehne v první vlně na podnikatele restauračních a ubytovacích služeb, po čtvrt roce pak přijde na řadu maloobchod a velkoobchod.

V souvislosti se zavedením EET bude ve stravovacích službách snížena DPH z 21 na 15. Každý podnikatel, na kterého evidence tržeb dolehne, si bude pak moci jednorázově odečíst z daní 5000 korun ve formě slevy na daně. I přes zatím neschválenou normu ministerstvo financí již vynaložilo první náklady na EET a jí podřízená Finanční správa pořádá k evidenci tržeb road show

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).