Hlavní navigace

Kuriozita: Dostávají herci peníze na ruku? Budou podléhat evidenci tržeb

21. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
I když je nepravděpodobné, že by někteří herci dostávali peníze na ruku, ale pokud ano, náměstkyně ministra financí potvrdila, že by podléhali evidenci tržeb.

Start elektronické evidence tržeb (EET) bude nejspíš až 1. srpna. V České televizi to řekla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Původní termíny 15. února, 1. duben a 1. červenec jsou tak minulostí. Důvodem je prodloužení doby mezi platností a účinností zákona o evidenci tržeb, jehož přijetí chtějí ve 3. čtení obstruovat poslanci opozice.

Berou herci peníze na ruku? EET na ně!

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Herci by neměli přijímat platby v hotovosti, jinak budou podléhat EET. 

V rozhovoru pro Českou televizi však zazněla jedna kuriozita. Moderátorka se náměstkyně zeptala, zda e-tržby budou platit i pro umělce, potažmo pak pro herce. Simona Hornochová potvrdila, že ano, pokud přijímají peníze za výkon v hotovosti: Já upřímně netuším, jestli herci dostávají platbu na ruku, ale pokud ano, tak to bude fungovat jako u každého jiného. Stačí mít ale chytrý telefon a aplikaci pro evidenci tržeb. Ta účtenka se nemusí vystavit papírově, ale stačí elektronicky, potvrdila náměstkyně ministra financí.

Zároveň také uvedla, že EET dolehne i na prodejce ovoce a zeleniny na tržištích i u silnic. Týkat by se jich ale měla až 3. vlna zavedení evidence tržeb. Ano, i ti budou muset mít registrační poklady, respektive jakékoli zařízení, které je schopné komunikovat přes internet mezi prodejním místem a serverem Finanční správy. Ale produkty zemědělské výroby jsou až ve 3. fázi, řekla v České televizi Hornochová.

Kdy zákon projde parlamentem, není jasné

Zákon o evidenci tržeb je aktuálně na stole poslanců ve 2. čtení, kdy mohou podávat pozměňovací návrhy. Druhé čtení bylo však v září po dvou hodinách přerušeno a odloženo až na říjen. Pokud zákon nakonec parlamentem projde a podepíše ho prezident, jeho účinnost dolehne v první vlně na podnikatele restauračních a ubytovacích služeb, po čtvrt roce pak přijde na řadu maloobchod a velkoobchod.

V souvislosti se zavedením EET bude ve stravovacích službách snížena DPH z 21 na 15. Každý podnikatel, na kterého evidence tržeb dolehne, si bude pak moci jednorázově odečíst z daní 5000 korun ve formě slevy na daně. I přes zatím neschválenou normu ministerstvo financí již vynaložilo první náklady na EET a jí podřízená Finanční správa pořádá k evidenci tržeb road show

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).