Hlavní navigace

Kurzarbeit stále ve hře. Možná už příští rok

31. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Novinka v podobě tzv. kurzarbeitu by u nás mohla začít platit už v polovině roku 2012. Shodl se na tom expertní tým tripartity. Nový institut mohou podniky využít v době přechodného nedostatku zakázek. Jednoduše zaměstnance nechají po nějaký čas doma za nižší mzdu. To je možné prakticky již letos. Určitou úpravu částečné nezaměstnanosti pak přinese novela zákoníku práce s plánovanou účinností od roku 2012.

Na základě vydaného vnitřního předpisu bude moci od 1. ledna 2012 zaměstnavatel platit zaměstnancům překážku z důvodu částečné nezaměstnanosti s náhradou mzdy nejméně 60 % průměrného výdělku. V současné době o překážce rozhodují v souladu s § 209 zákoníku práce odbory, případně u zaměstnavatelů bez odborové organizace, místně příslušný úřad práce.

Od poloviny příštího roku se plánuje navíc zavedení kurzarbeitu. Stát by podnikům v době částečné nezaměstnanosti přispěl polovinou nákladů na mzdy. Výhodou je, že se o mzdové náklady podělí jak zaměstnavatel, tak stát. Zavedení kurzarbeitu může zabránit dalšímu propuštění. V konečném důsledku tak lidé neskončí na podpoře v nezaměstnanos­ti.  

Zavedení kurzarbeitu není řešením jen pro velké, např. automobilové společnosti s nedostatkem práce pro zaměstnance v období krize. Například v sousedním Německu funguje systém tak, že kurzarbeiter (tedy zaměstnanec s kratším úvazkem) dostane poměrově nižší mzdu a stát mu dorovná dvě třetiny ušlých peněz. Firmě pak německá vláda hradí polovinu pojistného na sociální zabezpečení, u­vedli jsme již dříve v článku: Zavádět v současnosti kurzarbeit? Nein, danke

  

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).