Hlavní navigace

Kužel dál řídí Hospodářskou komoru, trestní oznámení jeho pozici neoslabilo

31. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ani trestní oznámení, ani apely jednotlivých členů nezabránily tomu, aby šéf Hospodářské komory Petr Kužel nezůstal ve funkci.

Včerejší výroční sněm Hospodářské komory potvrdil prezidenta Petra Kužela ve funkci. Rozhodnutí sněmu nezvrátilo ani trestní oznámení, které na šéfa zástupců podnikatelů podal Nadační fond proti korupci (NFPK).

Podle fondu figuroval v řadě „podivných“ obchodních případů, které podle NFPK dojednával a řídil: Zároveň jsme přesvědčení, že jako vrcholový představitel HK ČR nese trestně-právní a morální odpovědnost za chod této instituce. Jestliže Petr Kužel svádí vše na bývalé vedení nebo bývalé zaměstnance, tak je za a) lhář nebo b) neschopný manažer, řekl pro server Podnikatel.cz Petr Soukenka, ředitel NFPK.


Autor: Ondřej Hošt, Internet Info

Regionální pobočky Hospodářské komory volají po rezignaci svého prezidenta. 

Trestní oznámení, které má kolem 90 stránek, je podáno na Kužela i další osoby. Petr Kužel se proti němu však ohradil a považoval to za natlák přes blížícím se sněmem, který právě měl rozhodovat o jeho setrvání ve funkci: Nerozumím, proč celá mediální kampaň a údajná trestní oznámení probíhají ruku v ruce deset dní před konáním Sněmu HK ČR, když problémy způsobené předchozím vedením úřadu jsou záležitostí minulého roku, ohradil se bezprostředně po podání oznámení Kužel.

Celou kazu odstartoval deník Právo, který přinesl informaci o tom, že forenzní audit hospodaření HK ČR v letech 2011 a 2012, který provedla společnost Ernst & Young, ukázal, že přes spřízněné firmy odtekly z komory desítky milionů korun. Hospodářská komora navíc podle kontrolorů přidělovala některé zakázky bez výběrových řízení a rozporu se zákonem. Nákupy též byly údajně předražené a z doložených dokumentů nebylo zřejmé, jaké konkrétní práce společnosti za získané peníze udělaly.

Jak zjistil server Podnikatel.cz, proti Kuželovi se postavili i někteří členové Hospodářské komory: Pokud se má pokračovat v činnosti podnikatelské samosprávy, pokud má být postavení Hospodářské komory i ve společenském prostředí věrohodné, měla by být vyvozena morální zodpovědnost (pozn. redakce – Petra Kužela), pokud tam není zodpovědnost jiná, řekl v pořadu Videobiz Vladimír Opatrný, předseda představenstva OHK v Jablonci nad Nisou a zároveň člen představenstva Hospodářské komory ČR.

Čtěte více: Šéf Hospodářské komory je lhář, říká ředitel protikorupčního fondu

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).