Hlavní navigace

Kvůli EET zdražíme, nižší DPH je nám k ničemu, říkají mimopražské kadeřnice

31. 1. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Od května se EET rozšíří o 3. a 4. vlnu, což přinese dost změn pro mnoho podnikatelů a také kadeřnicím. Co na tuto změnu říkají?

Podle Aleny Schillerové kadeřnicím zavedení EET vynahradí snížení DPH. Server Podnikatel.cz proto oslovil menší mimopražské kadeřnice, které v tom však žádné výhody nevidí. 

Koho se dotkne snížená sazba DPH?

Změny vyplývají ze schválené novely zákona o evidenci tržeb, která přináší jak rozšíření EET o řemeslníky, lékaře, řezníky, právníky, účetní, kadeřnice či opraváře, tak také sníží DPH na vybrané zboží a služby. 

Snížená sazba daně ve výši 10 % se vztahuje na:  

 • domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany, 
 • stravovací služby a podávání nápojů vč. točeného (sudového) piva podávaného jako stravovací nebo cateringová služba, avšak s výjimkou stravovacích služeb, které jsou osvobozeny od daně podle § 57 až 59 zákona o dani z přidané hodnoty, a s výjimkou podávání tabákových výrobků a alkoholických nápojů (kromě točeného piva), 
 • úprava a rozvod vody prostřednictvím sítí (vodné), 
 • odvádění a čištění odpadních vod včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi (stočné), 
 • služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech, 
 • služby mytí oken prováděné v domácnostech, 
 • opravy obuvi a kožených výrobků, 
 • opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků, 
 • opravy jízdních kol, 
 • kadeřnické a holičské služby, 
 • půjčování nebo nájem knih, 
 • pitná voda dodávaná odběratelům vodovodem podle zákona o vodovodech a kanalizacích, 
 • knihy, e-knihy a audioknihy. 

Více najdete v našem článku #EET se bude týkat i řemeslníků, bude možnost offline režimu, rozhodla Sněmovna 

Ne všechny kadeřnice jsou plátcem DPH 

Kadeřnické a holičské služby tedy také patří do snížené sazby DPH a tváří se tak jako výhoda pro lidi vykonávající tuto profesi. Ministryně financí Alena Schillerovározhovoru pro SeznamZprávy prozradila, že má kadeřnic více a ty jí zavedení EET nemají za zlé. Naopak mají velkou radost ze snížené daně z přidané hodnoty. Žily totiž v tom, že se jim DPH sníží na 15 procent, ale já jsem je překvapila, že to bude až na 10 procent, dodává zde.

Realita je však jiná – pro řadu kadeřnic je takové snížení naprosto bezpředmětné. Většina z nich totiž nepracuje ve velkém salónu a není plátcem DPH. Tudíž se jich tato změna nijak nedotkne. Snížení ceny DPH u kadeřnických služeb se mě netýká, neboť nejsem plátce DPH, a zajímalo by mě, kolik kadeřnic je. Ve svém okolí neznám ani jednu, potvrzuje Iveta Voráčková z Kadeřnictví Iveta ve Vizovicích.

Budeme zdražovat, říkají kadeřnice

S EET souvisejí náklady především v podobě zakoupení pokladny, a proto je možné, že budou kadeřnice nuceny zdražovat své služby. Michaela Nováková z Lázeňského kadeřnictví v Pohořelicích serveru Podnikatel.cz sdělila, že pokladna vyjde přibližně na 10 tisíc, ale zdražování probíhá postupně. A to hlavně kvůli zdražování materiálu. Zdražovat ode dne zakoupení pokladny v případě, že jí nebude umožněna výjimka z EET, bude nucena také Iveta Voráčková. To bude znamenat již druhé zdražení, neboť zvýšení nákladů, jako je voda, elektřina a odvody, nastává každý rok zvedáním minimální mzdy a zdražením energií, popisuje.  

Podnikatelé mají více možností, jak se s EET vypořádat. Pomůže jim pokladní systém i mobilní aplikace 

Některé kadeřnice chtějí využít zvláštní režim

Další z námi oslovených kadeřnic, Iveta Linhartová z Kadeřnictví „YVETT“ v Otrokovicích, změny související s EET nijak důrazně nepociťuje, protože účty celou svou praxi vystavuje i tak. Až praxe ukáže, podotýká. Také Markéta Hejdová, provozující kadeřnictví v Žatci, plánuje používat papírové účtenky od finančního úřadu a neplánuje si tak ani pořizovat pokladnu. 

Tato možnost představuje zvláštní režim (offline režim), který od května 2020 zavedla také novela zákona o evidenci tržeb. Tento režim spočívá právě v tom, že podnikatel splňující určité podmínky, bude moct místo klasické evidence tržeb vydávat účtenky z předtištěného bloku. Ten si vyzvedne na finančním úřadu a na konci každého dne zaznamená do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek. Každé čtvrtletí pak zašle tento formulář na finanční úřad.

Pokud nejde o poplatníka daně z příjmů právnických osob, který je poskytovatelem zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a přijímá za jejich poskytování úhrady od zdravotní pojišťovny, musí jít o fyzickou osobu, která:

 • není plátcem daně z přidané hodnoty a
 • neprovozuje podnikatelskou činnost s více než 2 zaměstnanci, ledaže je další zaměstnanec zaměstnán pouze z důvodu a po dobu trvání překážky v práci na straně zaměstnance nebo čerpání dovolené zaměstnancem, a
 • zároveň nesmí výše příjmů poplatníka z evidovaných tržeb přesáhnout za 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí 600 000 Kč a předpokládaná výše těchto příjmů ve 12 bezprostředně následujících kalendářních měsících nesmí přesáhnout 600 000 Kč.

Podrobnosti najdete v článku Offline režim a EET nelze kombinovat, půjde však mezi nimi přejít

Šikana drobných podnikatelů

Alena Bartoňová ze Salonu Klára z Jilemnice je už druhý rok v důchodu a práci v kadeřnictví má jen jako vedlejší příjem. Podle zpráv od její účetní může využít zvláštní režim, protože nemá takový obrat, ale vše si musí ještě zjistit. Je však ráda, že se někdo o tento problém zajímá, protože jí připadá, že je to všem jedno. Podle mě je to šikana na drobné podnikatele. Každý malý soukromník je rád, že se sám uživí. Od státu v podstatě nic nechce. Nikdo jsme si to po revoluci tak nepředstavoval, dodává. 

Rozhořčení nad těmito změnami neskrývaly ani další kadeřnice. Michaela Nováková například podotýká, že dělá sama na sebe a nechce platit nic víc. Komentovat to, co se děje, je naprosto marné. Jen nevím, jak zdůvodní lidem to zdražení místo zlevnění, uzavírá pak Iveta Voráčková.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).