Hlavní navigace

Kvůli malým pohledávkám se advokáti nepřetrhnou. Na dlužníky budeme muset sami

17. 7. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Bič na vymahače dluhů bohužel dopadne i na věřitele. Advokáti pro pár stovek pracovat nebudou a dlužníci toho využijí. Malé pohledávky nikdo vymáhat nebude.

Ministerstvo spravedlnosti před prázdninami slavnostně oznámilo, že vymáhání pohledávek bude levnější a tím pádem dostupnější pro většinu věřitelů. Od července totiž vstoupila v platnost novela advokátního tarifu, která podstatně snižuje náklady vymáhání pohledávek, a to jak v nalézacím, tak ve vykonávacím řízení. Skvělá zpráva pro celou řadu podnikatelů a živnostníků. Více o tom v článku Perte se o své peníze, náklady na vymáhání pohledávek jsou výrazně nižší. Bylo ale řečeno vše?

Pravdou je, že v důsledku snížení advokátního tarifu vymáhání pohledávek zlevní. Je ovšem nutné podívat se na celou problematiku trochu detailněji. V první řadě ministerská vyhláška omezuje výrazně především takzvané formulářové žaloby. Ze své více než třináctileté praxe soudního exekutora dobře vím, že v případě pohledávek firem a živnostníků je využití formulářových žalob ve sporech zcela marginální, neřkuli nulitní, krotí radost živnostníků soudní exekutor Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.


Autor: www.isifa.com

Podvodníci a spekulanti se naučí, že malé částky netřeba platit, protože je po nich stejně nikdo nebude vymáhat. 

V praxi se ale může objevit jiný, daleko závažnější, problém, který úzce souvisí se státem deklarovaným advokátním tarifem. Snížení přiznaných nároků na advokátní zastupování uleví pouze dlužníkům, kdežto přitíží věřiteli. Jde totiž o to, že zastupující advokáti nebudou ochotni dělat svoji práci za pár stokorun a budou chtít doplatit zbytek své práce od věřitele. To v praxi může přinést pouze dva efekty. Jeden bude spočívat v tom, že věřitel si bude podklady pro soud laicky zpracovávat sám, přičemž se to neobejde bez chyb, které prodlouží celý proces, tudíž to i sníží šanci na domožení se peněz. Druhou variantou je situace, kdy si věřitel spočítá, že doplatek advokátovi jej přijde dráž než vymožená částka a celý dluh přestane vymáhat, varuje Tomáš Vrána. A právě v tom vidí největší riziko. Podvodníci a spekulanti se naučí, že do jisté výše není třeba své závazky plnit, protože je stejně nikdo nebude vymáhat.

Stejného názoru je i Martin Vychopeň, předseda České advokátní komory. Změna podle něj pouze přenáší náklady na advokáty z dlužníků na věřitele a je zralá na ústavní stížnost. Problém shledává především ve snížení odměny na přípravy formulářové žaloby. Má jít o náročný úkon, který zabere mnoho času. Za sto nebo dvě stě korun na hodinu advokáti pracovat nebudou, tvrdí Martin Vychopeň. Potvrzuje tak slova soudního exekutora Tomáše Vrány, že do jisté výše závazky skutečně nikdo vymáhat nebude.

Česká advokátní komora chápe, že v některých případech, zejména při vymáhání poměrně nízkých částek, se náhrada přiznávaná úspěšné straně sporu může jevit jako příliš vysoká. Nicméně by taková náhrada měla odpovídat alespoň tomu, co advokát na zastoupení klienta vynaloží. 

To, s čím Ministerstvo spravedlnosti přišlo, to je zcela nespravedlivé zvýhodnění dlužníka. V důsledku to znamená, že se zhorší vymahatelnost pohledávek a spravedlnost v České republice bude existovat ne od hranice deseti tisíc výše, jak jsme se obávali, ale dokonce až od padesáti tisíc výše. Nižší částky se v podstatě přestanou zcela vymáhat, varuje komora. Je to skvělá zpráva pro neodpovědné dlužníky, ale smutná pro jejich věřitele. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).