Hlavní navigace

Kvůli myšímu trusu uzavřela inspekce další Penny Market. Podívejte se na fotky

9. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Inspekce kvůli výskytu myšího trustu a jiným stopám činnosti hlodavců uzavřela další obchod Penny Market. Jde o druhé provinění společnosti krátce po sobě.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela v krátké době další prodejnu společnosti Penny Market, tentokrát v Karlových Varech. Důvodem byly myši, respektive výskyt myšího trusu a další stopy činnosti hlodavců včetně požeru potravin v provozovně. Vzhledem k tomu, že prodejna nesplňovala podmínky, které umožňují zachovat zdravotní nezávadnost potravin, inspekce neprodleně uložila v souladu se zákonem 146/2002 Sb. zákaz užívání prostor a zároveň zakázala uvádět do oběhu všechny potraviny se stopami přítomnosti škůdců, doplnil Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI.

SZPI proto nařídila prodejci, aby stav v provozovně uvedl do souladu s požadavky právních předpisů a ve spolupráci se specializovanou firmou zajistil řádnou deratizaci. Inspekce zároveň zahájila se společností Penny Market správní řízení ohledně uložení sankce. V rozmezí několika týdnů po sobě se tak jedná o druhý případ uzavření provozovny společnosti Penny Market, 19. března totiž inspekce kvůli stejnému provinění uzavřela Penny Market v Domažlicích. Jak v Domažlicích, tak v Karlových Varech ale prodejce splnil uložená opatření a obě prodejny SZPI povolila opět otevřít.

Stopy hlodavců odhalené při kontrolách prodejen

Pozn.: Jde o fotografie z prodejen Penny Market v Domažlicích a Karlových Varech, Petr Kořínek v Prostějově a z Pekárny Ječmínek ve vestibulu stanice metra Luka v Praze 5.

Myši se rozmnožily i v Praze a Prostějově

Uzavření prodejen kvůli myším ale netvoří problém pouze společnosti Penny Market. V druhé polovině března inspekce uzavřela také prostějovskou prodejnu Petr Kořínek. Při kontrole zde totiž zjistila stopy přítomnosti hlodavců, zejména myší exkrementy a požer potravin, a to ve všech prostorách provozovny včetně regálů s nebaleným pečivem.

V pátek 15. března zase inspekce kvůli přítomnosti hlodavců uzavřela provozovnu Pekárny Ječmínek ve vestibulu stanice metra Luka v Praze 5. V prodejně i na vystaveném zboží našla inspekce myší trus, pohryzky a další stopy přítomnosti hlodavců. Myší exkrementy našla inspekce i v místech, kde provozovatel vyráběl pekařský, cukrářský a lahůdkářský sortiment. Stopy po činnosti hlodavců a myší trus inspekce zjistila v celé ploše provozovny, mimo jiné uvnitř chladící vitríny s nebalenými cukrářskými a lahůdkářskými výrobky, které zde provozovatel nabízel k prodeji, v lednici se surovinami pro výrobu potravin, na prodejním stojanu s preclíky, na chladících a mrazících zařízeních, v krabičce s čajovými sáčky a v přepravce se starším pečivem, upřesnil Pavel Kopřiva.

Stejně jako v případě Penny Marketu ale obchodníci prohřešky napravili a inspekce opětovně povolila obchody otevřít. Rovněž s prodejnou Petr Kořínek a společností MIMO Bohemia, která provozuje Pekárnu Ječmínek, bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).