Hlavní navigace

Kvůli pokutě za pozdní vydání účtenky vyhrožoval kontrolorům EET smrtí

5. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Došla mu páska v tiskárně, proto vydal doklad o zaplacení později. Dostal pokutu, kterou nedokázal s klidem rozdýchat. Za výhrůžky ale pokutu nedostane.

Neplnit povinnosti spojené s elektronickou evidencí tržeb se nevyplácí. Pokuty a sankce jsou v rozmezí od 50 do 500 tisíc korun. Dokonce padla nejvyšší možná pokuta: U EET padla maximální pokuta 500 tisíc, podnikatel na evidenci úplně kašlal

Kontroly ze strany finanční správy a celní správy probíhají pravidelně. Někdy jde u nich doslova o život. Server Novinky.cz informoval o podnikateli, který kvůli pokutě v hodnotě 20 000 korun za pozdní vydání dokladu o zaplacení vyhrožoval kontrolorům EET, že jim ukopne hlavy a že je zastřelí. Potyčka měla dohru. 

Psali jsme: Přijde k vám kontrola #EET? Přinášíme tipy, jak postupovat a na co si dát pozor

Sedmapadesátiletý podnikatel dostal od domažlického soudu pokutu pět tisíc korun za spáchání přečinu vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Krajský soud v Plzni ale v odvolacím řízení podnikatele obžaloby zprostil. Jeho chování nebylo až tak společensky škodlivé, aby mohlo být posouzeno jako trestný čin, odůvodnil krajský soud osvobozující verdikt.

Průvodce EET

Koho a odkdy se EET týká? Jaké všechny povinnosti se s EET pojí? Jak vybrat pokladní systém? Přečtěte si našeho velkého průvodce elektronickou evidencí tržeb.

Z osvobozujícího rozsudku je zřejmé, že o výhrůžkách podnikatele mířených na kontrolory není pochyb. Je ale třeba zohlednit dosavadní bezúhonnost obžalovaného a také to, že mu nic nepřitěžuje. Naopak je zapotřebí vzít v potaz pozdní trestní oznámení z finančního úřadu, což se stalo až ve chvíli, kdy se obžalovaný nechtěl spokojit s výsledky správního řízení, píše se  v rozsudku.

Čtěte také: Vše, co potřebujete vědět o zvláštním (offline) režimu EET, včetně formulářů

Kdo kontroluje, zda podnikatelé evidují tržby?

Povinnost evidovat tržby dopadne od května na dalších 300 tisíc podnikatelů. Kontrola dodržování povinností uložených zákonem o evidenci tržeb je vykonávána v rámci vyhledávací činnosti, kterou upravuje daňový řád. Kontrolu plnění povinností uložených zákonem o evidenci tržeb vykonávají orgány Finanční správy České republiky a orgány Celní správy České republiky, tj. finanční a celní úřady. 

Kontroluje se na základě kontrolních nákupů

Kontrolní pracovník mj. ověří, zda byly údaje o evidované tržbě, kterou poplatník na základě kontrolního nákupu uskutečnil, zaslány na společné technické zařízení správce daně a zda byla vystavena účtenka, a to řádně a včas. Je-li v rámci kontrolního nákupu pořízeno zboží, jehož charakter umožňuje jeho vrácení, může kontrolor od smlouvy odstoupit a nákup vrátit. Pokud charakter zboží nebo služba vrácení neumožňuje (např. oběd v restauraci nebo ostříhání u kadeřnice) nebo byla-li by odstoupením od smlouvy poplatníkovi způsobena majetková újma, pak odstoupení od smlouvy ze strany kontrolních orgánů není možné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).