Hlavní navigace

Kybernetická kriminalita je výnosným byznysem. Ovšem v šedé ekonomice

Autor: ISIFA
Redakce

Přístupové údaje ke kreditní kartě za šest stovek, přístup k e-mailu za 220. Kybernetické kriminalitě se díky chytrým mobilům daří.

Doba čtení: 1 minuta

Kybernetická kriminalita se stává v rámci šedé ekonomiky výnosným byznysem. Z průzkumu mezinárodní poradenské společnosti KPMG vyplynulo, že za přístupové údaje k bankovnímu účtu si hackeři účtují v přepočtu mezi 200 až 2500 korunami, přístupové údaje ke kreditní kartě stojí do 600 korun a za přístup k emailovému účtu se platí zhruba 220 korun.

Piráti mají mobily v hledáčku

Kybernetická kriminalita zaměřená na mobilní telefony je odvrácenou stranou boomu smartphonů. Jak varuje KPMG, chytré telefony jsou terčem kybernetické kriminality stále častěji. V roce 2010 vzrostl počet programů útočících pouze na mobilní zařízení i počet spamů, stejně jako počet zablokovaných škodlivých stránek. Jediná oblast, kde se situace zlepšila, je frekvence útoků ve formě phishingu, což je technika k získávání citlivých údajů. Donedávna byly kybernetické útoky většinou dílem ojedinělých počítačových nadšenců, kteří tak dávali na odiv své nadání. Nyní se ovšem jedná o dokonale řízené zločinecké organizace s jasnými cíli, komentuje situaci Michael Peer, Partner, Forenzní šetření, KPMG Česká republika.

Kybernetické kriminalitě nahrává i to, že prostředky technické ochrany dat, typicky antivirové programy, nejsou pro chytré telefony vhodné. Zabírají totiž velký prostor v paměti. Jak dodává Michael Peer, nejslabším článkem v oblasti zabezpečení byl, je a bude lidský faktor. Nejrizikovějším faktorem kybernetické kriminality jsou proto podle podnikatelů zaměstnanci.

Smartphony táhnou trh mobilních komunikací

Chytré telefony (neboli smartphony) jsou nákupním evergreenem. Na trhu se objevují stále nové aplikace určené pro chytré telefony a i mezi bankami jsou první vlaštovky, které se soustředí na rozvoj mobilního bankovnictví. Podle zjištění společnosti GfK Retail and Technology právě díky chytrým telefonům roste celosvětový trh mobilní komunikace a chytré mobily postupně válcují běžné mobilní telefony. Není divu, že si chytré telefony oblíbili také podnikatelé. Čtěte více: Český trh je žíznivý po chytrých telefonech, mobilní aplikace jsou v kurzu

Foto: www.isifa.com