Hlavní navigace

Kyjev je drahý, jako terapie funguje spolehlivě

1. 5. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Francouzský spisovatel Honoré de Balzac mluvil o Kyjevu jako o severnějším Římu, tvrdí Sergej Udovik v knížce věnované hlavnímu městu Ukrajiny. Ačkoliv na tváři Kyjeva zanechala nesmazatelné stopy stalinistická diktatura, která ničila památky, má co nabídnout.

Do Kyjeva jsem se letos v dubnu vrátila zhruba po roce. Paní na pasové kontrole byla usměvavější, ceny potravin a zboží stouply a demonstranti nezmizeli z ulic, respektive zase se do nich vrátili. Loni pochodovali ulicemi sympatizanti jednotlivých stran, které se účastnily parlamentních voleb, z nichž později vzešla staronová premiérka Julia Tymošenková. Letos propagovali stoupenci své kandidáty na starostu Kyjeva, jiní demonstrovali před místním soudem.

Památky v kostce

Na průzkum kyjevských památek stačí pár dní, týden je dostačující na poměrně důkladné prochození Kyjeva.

Vyhlášená je Kyjevsko-Pečerská lavra, okrsek kostelů a klášterů, včetně podzemních s tradicí sahající do 11. století. Centru zas dominuje bulvár Kreščatyk, který ústí na náměstí Nezávislosti, s megalomanskou radnicí, na jejíchž průjezdech nechybí štuky srpu a kladiva. Kreščatyk je jedno velké nákupní centrum. Nakupuje se tu v obchodech mezinárodních značek: Zara (otevírá se nově), Promod, Mango, Benetton. V přilehlých ulicích pak sídlí luxusní značky jako Louis Vuitton, Burberry či Hugo Boss. Je tu i městská tržnice, kde obchodníci nabízejí ovoce, zeleninu, maso i ryby. V podzemí pak je tak lehké zabloudit ve spletitých uličkách nákupních galerií.

Horší pohled je na žebrající babičky, výjimečně i děti. Nebo na stařenky, které si přivydělávají tím, že nechají okolojdoucí vážit za úplatu na ošuntělé osobní váze. Nikdy jsem ale nikoho v akci neviděla.

Za vidění stojí replika Zlatých vrat (brány), zbytku někdejšího kyjevského opevnění. Nebo Svatá Sofie a Svatý Michal s památníkem hladomoru v roce 1932 – 1933. Na Andrejevském Spusku pomalu odchází zbytky předválečného Kyjeva. Mariinský rokokový palác je aktuálně v rekonstrukci.

Socha Lenina, jeho busta v metru, rudá hvězda, srp a kladivo nad Kreščatykem – i to je dnešní kyjevská realita. Přízračně pak působí monumentální socha Vlasti a bronzové sochy vojáků zalité v betonovém podloubí v areálu Muzea velké vlastenecké války.

Jako z jiného světa se na okraji Kyjeva vynořuje skanzen (Muzeum lidové architektury a života) Pirohovo s malými chaloupkami, dřevěnými kostely a malebnými větrnými mlýny.

Kyjevské památky a skanzen Pirohovo
01 Kyjev pam small
02 Kyjev pam. small
03 Kyjev pam. small
04 Kyjev pam small
05 Kyjev pam. small
06 Kyjev pam. small

Služby – kyjevská terapie

Na průzkum kyjevských služeb stačí hodina.

Resturace. Po hodině čekání na objednávku v jinak prázdné restauraci nám číšník nevinně oznámí, že na naše přání prostě „zabyl”, zapomněl. Banka. U okénka musíme na výměnu peněz čekat tak dlouho, dokud si paní za přepážkou nepřepočítá peníze. Bez omluvy. Městská hromadná doprava. Prastarý trolejbus, kde bábuška v šátku prodává lístky po 50 kopějkách (cca 2 koruny), které je nutné štípnout v archaickém strojku s páčkou. Když má prodavačka lístků vyděláno, vystoupí a dál se jede zdarma. Maršrutka taxi, mikrobus, v němž lze cestovat rychleji a levně (za hřivnu a půl či 1,75 hřivny), avšak také poměrně nebezpečně. Řidič jede stylem „brzda plyn”, za jízdy inkasuje peníze. Metro ve špičce je za padesát hřiven totálně přetížené – Kyjevanek a Kyjevanů jsou skoro 3 miliony. Není se co divit, že mnoho z nich jezdí raději autem. Jenže zácpy, které Kyjev sužují, se dají těžko popsat a styl kyjevských řidičů také. Když jsem se loni řítila rozhrkaným taxíkem s otevřenými okny na letiště rychlostí přesahující 120 km za hodinu a řidič házel ostatním „myšky”, předjížděl z prava z leva, předpisy nepředpisy, už jsem se těšila do letadla. Mnohaproudové silnice a velké křižovatky jsou taky plné smogu. Wolkonsky Patisserie v Premier Palace Hotel. Prodavačka nerozumí anglicky. V sousedním Wolkonsky Café už raději lámeme ruštinu.

Ochutnávku ukrajinské kuchyně a kyjevských restaurací přinese business server Podnikatel.cz 9.5. v rubrice Gurmán.

Ruština je vůbec pro domluvu v Kyjevě nejspolehlivější. Angličtinou se lze domluvit sporadicky (například na kyjevské Kotvě, kterou je Centralny Univermag, visí speciální cedulka: We speak english). I v případě ruštiny se může stát, že číšník splete objednávku a tvrdí, že přinesl přesně to, co si host přál.

I týdenní turista má po návratu domů pocit, že v Česku prostě všechno perfektně funguje. A co teprve Češi, kteří žijí a pracují v Kyjevě i několik let a denně se potýkají nejen s místními službami, ale hlavně s ukrajinskou byrokracií. Z odstupu je vidět, jak daleko Česká republika od roku 1989 došla.

Vyhazov - TIP
Čtěte více o podnikání na Ukrajině na business serveru Podnikatel.cz

Na druhou stranu platí, že kdo má v Kyjevě peníze, může si tu žít pohádkově. Dražší až drahé restaurace nabízejí dobré služby, je možné si objednat lázně do bytu, nakupovat drahé potraviny, boty a oblečení… žít v dokonale konzumním světě.

Za samostatnou zmínku ostatně stojí mladé Ukrajinky. S modelkovskými postavami a dlouhými vlasy plují sebejistě ulicemi i staveništi na vysokých podpatcích. Z ukrajinských krasavic s „vuittonkami” v rukách tak musí mít módní průmysl radost.

Kouzlo velkoměsta

Po dvou kyjevských zkušenostech ale mohu o Kyjevu říci: „nenávidím a miluji”. Má totiž nepopiratelné kouzlo velkoměsta. Široké bulváry, kavárny a cukrárny, parky, les a pláže u Dněpru. A přesto, že se Ukrajincům nežije nejlépe, vypadají svým způsobem bezstarostně. Mladí posedávají v parcích po lavičkách a popíjejí pivo nebo sekt – nejvíc v okolí univerzity Tarase Ševčenka.

Cloud 22 temata

Kyjev
07 Kyjev město small
08 Kyjev město small
09 Kyjev město small
10 Kyjev město small
11 Kyjev město small
12 Kyjev město small

Pro turisty však není Kyjev zrovna nejlevnější destinací. Zpáteční letenka stojí u Českých aerolinií zhruba 10 tisíc korun včetně tax. Drahé jsou v Kyjevě třeba potraviny, a to i několikanásobně dražší než v Česku. V běžné restauraci zaplatí host stejně jako v české restauraci vyšší kategorie.

Ukrajina se osamostatnila v roce 1991. Kyjev jako její hlavní město sice není pro dovolenou ideální – vyžaduje pevné nervy, flexibilitu a jistou dávku flegmatičnosti, stojí ale za vidění.

Anketa

Uvažujete o expanzi na ukrajinský trh v horizontu jednoho roku?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).