Hlavní navigace

Leasingový a finanční trh zasáhla krize, poptávka pro finančních produktech klesla

11. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po investičních i spotřebitelských produktech je slabší poptávka. Vyplývá to ze zprávy České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) o stavu a vývoji leasingového, nebankovního úvěrového a factoringového trhu v 1. čtvrtletí 2009. Podle zprávy poskytly společnosti sdružené v ČLFA v prvním čtvrtletí roku 2009 na financování investic a provozu podnikatelů i potřeb domác-ností 41,8 mld. Kč (což představuje meziroční pokles o 29%).

Na poklesu mělo vliv zpřísnění kritérií pro uzavírání nových finančních obchodů. Tato situace vedla k výraznému meziročnímu poklesu leasingu strojů, zařízení a dopravních prostředků o 51,5 %, k poklesu spotřebitelských úvěrů poskytnutých členskými společnostmi ČLFA o 17,2 % a factoringu o 35 %. Meziroční růst o 7,9 % v prvních třech měsících tohoto roku vykázaly členské společnosti ČLFA pouze při poskytování úvěrů a splátkových prodejů pro podnikatele.

Projevil se rovněž odklad leasingů osobních aut do nabytí účinnosti novely zákona o DPH umožňující odpočet této daně a další novely zkracující odpisy osobních aut na 24 měsíců, konstatoval místopředseda předsta-venstva ČLFA Jiří Matula. Úloha těchto produktů pro financování investic jsou i nadále reálnou alternativou financování subjektů s omezeným přístupem k úvěrům, zejména malých a středních podniků, dodal Matula.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).