Hlavní navigace

Leasingu se daří. Dle statistik vzrostl o 21 %

8. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) v pátek zveřejnila výsledky nebankovního trhu v Česku za 1. pololetí 2011. Členské společnosti ČLFA poskytli zákazníkům v tomto období leasingem movitých věcí, factoringem, a prostřednictvím úvěrů pro spotřebitele i pro podnikatele celkem 67,3 miliard korun. V meziročním srovnání o 3,5 miliard ko­run více.

Z uvedené čásky šlo 50 mld. Kč na investice a provoz podnikatelských subjektů a 17,3 mld. na zboží a služby pro domácnosti.  Le­asing vzrostl o 21,3 %, podnikatelské úvěry o 9,2 %, spotřebitelské úvěry o 4,7 % a factoring dokonce o 27,2 %. Bylo financováno 44 % nových osobních vozů registrovaných v tomto období v České republice a uzavřeno 520 521 nových leasingových a úvěrových obchodů.

Z pololetní zprávy plyne, že leasingové společnosti ČSFA financovali prostřednictvím leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky v souhrnu pořizovacích cen (bez DPH) 22 mld. korun. V uvedeném období i nadále dominoval leasing silničních vozidel.

Podíl operativního leasingu na celkovém výsledku činil 32 %. V meziročním srovnání jde o růst o 4,7 %. Podíl leasingu strojů a zařízení, včetně fotovoltaiky, se meziročně zvýšil na 34,7 %, tj. vzrostl o 3,8 %. Účetní hodnota strojů, zařízení a dopravních prostředků v leasingovém užívání činila na konci 1. pololetí 2011 téměř 108 mld. korun. Polovina leasingu movitých věcí přitom směřovala do soukromého sektoru, služeb a dvě pětiny do stavebnictví a průmyslu.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).