Hlavní navigace

Leden přinesl rekordní čísla, začalo podnikat nejvíc lidí za poslední rok. Proč?

27. 2. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
V lednu začalo podnikat 6364 lidí. Je to nejvíce za poslední rok. Jaké jsou důvody k tomu, že se lidé na začátku roku pouštějí do podnikání?

Počet nových podnikatelů, který byl zaznamenán v průběhu prvního měsíce nového roku, byl nejvyšší od ledna 2018. Zároveň vzniklo 2831 obchodních společností. 

Počet nově vzniklých fyzických osob podnikatelů (FOP) se v lednu oproti prosinci zvýšil více než dvojnásobně (o 3373). Lednový nárůst není z dlouhodobého hlediska nic výjimečného. Jedná se o častý jev. Může souviset s tím, že lidé se do nové činnosti a startu podnikání raději pouští na začátku roku než na jeho konci. V případě ukončení podnikání je tomu přitom naopak, proto sledujeme v lednu obecně nižší počet ukončených podnikatelských oprávnění než v prosinci, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Mohlo by vás zaujmout: Firma se na českém trhu udrží v průměru 12 let, podnikatel o 4 roky déle 

Vedou technické a vědecké činnosti

Fyzické osoby se v uplynulých 12 měsících pouštěly do podnikání nejčastěji v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, ve zpracovatelském průmyslu a v obchodu . Zároveň s podnikáním končily nejčastěji v obchodu , ve stavebnictví a ve zpracovatelském průmyslu. 

Roste také počet obchodních společností? 

V České republice meziročně přibylo 17 899 společností. Leden nového roku hlásí 2831 nových obchodních společností. 

Čtěte také: Založit eseróčko je mnohem jednodušší než ho zase zrušit. Na konec firmy myslete už ve společenské smlouvě. Co dělat, když je eseróčko zralé do šrotu?

školení červen - novinky

Nejvíce společností vzniklo v tomto období v profesních, vědeckých a technických činnostech, v obchodu a v odvětví nakládání s nemovitostmi. Zároveň v tomto období nejvíce společností zaniklo v obchodu, v nakládání s nemovitostmi a v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti. 

V kterých krajích zaznamenali největší nárůst? 

Co se týče krajů, nejvíce obchodních společností i fyzických osob podnikatelů vznikalo v krajích s velkými městskými celky. U obchodních společností je na prvním místě v tomto ohledu Olomoucký kraj, následuje Pardubický kraj. Nejvyšší počet nových podnikatelů byl v uplynulých 12 měsících na Vysočině a v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).