Hlavní navigace

Leden přinesl rekordní čísla, začalo podnikat nejvíc lidí za poslední rok. Proč?

27. 2. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
V lednu začalo podnikat 6364 lidí. Je to nejvíce za poslední rok. Jaké jsou důvody k tomu, že se lidé na začátku roku pouštějí do podnikání?

Počet nových podnikatelů, který byl zaznamenán v průběhu prvního měsíce nového roku, byl nejvyšší od ledna 2018. Zároveň vzniklo 2831 obchodních společností. 

Počet nově vzniklých fyzických osob podnikatelů (FOP) se v lednu oproti prosinci zvýšil více než dvojnásobně (o 3373). Lednový nárůst není z dlouhodobého hlediska nic výjimečného. Jedná se o častý jev. Může souviset s tím, že lidé se do nové činnosti a startu podnikání raději pouští na začátku roku než na jeho konci. V případě ukončení podnikání je tomu přitom naopak, proto sledujeme v lednu obecně nižší počet ukončených podnikatelských oprávnění než v prosinci, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Mohlo by vás zaujmout: Firma se na českém trhu udrží v průměru 12 let, podnikatel o 4 roky déle 

Vedou technické a vědecké činnosti

Fyzické osoby se v uplynulých 12 měsících pouštěly do podnikání nejčastěji v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, ve zpracovatelském průmyslu a v obchodu . Zároveň s podnikáním končily nejčastěji v obchodu , ve stavebnictví a ve zpracovatelském průmyslu. 

Roste také počet obchodních společností? 

V České republice meziročně přibylo 17 899 společností. Leden nového roku hlásí 2831 nových obchodních společností. 

Čtěte také: Založit eseróčko je mnohem jednodušší než ho zase zrušit. Na konec firmy myslete už ve společenské smlouvě. Co dělat, když je eseróčko zralé do šrotu?

Podnikove It nový

Nejvíce společností vzniklo v tomto období v profesních, vědeckých a technických činnostech, v obchodu a v odvětví nakládání s nemovitostmi. Zároveň v tomto období nejvíce společností zaniklo v obchodu, v nakládání s nemovitostmi a v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti. 

V kterých krajích zaznamenali největší nárůst? 

Co se týče krajů, nejvíce obchodních společností i fyzických osob podnikatelů vznikalo v krajích s velkými městskými celky. U obchodních společností je na prvním místě v tomto ohledu Olomoucký kraj, následuje Pardubický kraj. Nejvyšší počet nových podnikatelů byl v uplynulých 12 měsících na Vysočině a v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).