Hlavní navigace

Ledová sprcha nebo pozdravy slunci, to jsou ranní rituály úspěšných podnikatelů

4. 2. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Aby byl den byznysmena úspěšný, chce to dobře začít. Jakými ranními rituály se podnikatelé startují? Silnou kávu a denní tisk předčily jiné nezvyklosti.

Začít den dobře je vždy důležité pro celý jeho průběh. Proto si rána, ať už vědomě, nebo nevědomě, spojujeme s různými rituály, ve kterých je pravidelnost. Právě pravidelnost čehokoli je předpoklad pro zdravý život. A když je člověk zdravý, může být i úspěšný a produktivní. A to platí i pro byznys.

Čtěte také: Úspěšný podnikatel musí být už od dětství lehký antisociál


www.isifa.com

Pár pozdravů slunci po ránu a byznys jde skoro sám. 

Pravidelnost v životě je určitě důležitá. Ranní rituály jsou součástí. Jde o to, aby měl člověk disciplínu. A v podnikání je právě disciplína určitě žádoucí, potvrdila pro server Podnikatel.cz psycholožka Martina Viewegová z Psychoterapie Anděl. 

Čtěte také: Buďte podnikatelem, nestaňte se arogantním idiotem

Než začnu vydělávat, musím si dát kávu

Sotva se podnikatel donutí z postele, sahá po kávovaru. Silná ranní káva je jeden z nejčastějších rituálů. Bez ní si nedokáže představit začátek dne velké procento oslovených podnikatelů. Chybět nesmí ani vydatná snídaně. Ale objevují se i jiné, celkem netradiční ranní rituály, kterými se startuje nový pracovní den.

Ledová sprcha, bez ní po ránu ani ránu

Ondřej Hlaváček, majitel společnosti TechOrg s. r. o.

Hned jak vstanu, musím si dát pořádně ledovou sprchu. Ta mě nastartuje na celý den. A nejen to, taky pořádně zoceluje. Když se pak přes den potkám s nějakým blbem, tak si řeku: Když jsem přežil dnešní ranní ledovou sprchu, tak přežiju i tebe. Doporučuji tento rituál každému.

Pouštím si seriály, musím se pozitivně naladit

Jan Dostál, majitel e-shopu Alistair.cz

Občas ještě než začnu pracovat, si k snídani pustím nějaký seriál typu Teorie velkého třesku nebo Comeback, aby mi ten den začal pozitivně. Plus dvakrát v týdnu jdu ráno před prací ještě do posilovny, abych pořád jenom neseděl.

Čtěte také: Necháváte dveře od své kanceláře zavřené? Vaše firemní kultura není postavena na důvěře

Rekapituluji předešlý den, dělám si zápis do deníku

Ondřej Koudela, majitel zážitkově vzdělávací firmy PrPom.cz

Mým ranním rituálem, který probíhá ještě, než se vůbec dostanu z postele, je psaní deníku. Rekapitulace včerejšího dne a chvilka přemýšlení o tom, co včerejší události znamenaly pro můj osobní či podnikatelský život, je pro mě důležitou součástí psychohygieny. Dalším rituálem je sledování online zpravodajství BBC. Myslím si, že bez ohledu na to, v čem člověk podniká, je pro něj přehled o dění ve světě naprosto kruciální. A navíc tam mám oblíbenou moderátorku.

Po ránu pár jogínských pozdravů slunci

Matez Jindra, konzultant ve společnosti Lovebrand

Já ránu většinou věnuju zhruba hodinu. Hrozně mi vadí dělat rutinní nekreativní věci, které se akorát tak opakují, takže minimálně čištění zubů vždy spojím ještě s něčím dalším. No a na co nezapomenu, je několik jógových pozdravů slunci, které mě zaručeně probudí.

Než vylezu z peřin, řeším SMS a sociální sítě

Piero Šesták, zakladatel Opravmě.cz 

Můj ranní rituál je ještě v posteli. Projedu si všechny nepřečtené zprávy (sms, sociální sítě, emaily), na základní odpovím a zbylým určím prioritu, následně shlédnu nové příspěvky na Instagramu pro zpříjemnění a promyslím si, co mě v nadcházejícím pracovním dni čeká. Dále si vždy dávám ovocnou lehkou snídani s nějakým zajímavým článkem a ledovou sprchu, která mě vyčistí od negativních věcí a připraví na dlouhý den.

Mám svůj ranní playlist

Pavla Rýznarová, manažerka ze společnosti Ušetřeno.cz

Pro moje ráno je typická hudba. Každé ráno si potřebuji pustit svůj playlist. To je asi 5 písniček, které točím dokola třeba i 2 nebo 3 měsíce. Pak je trochu obměním, něco uberu, něco přidám. Je to můj relax a naladění se na pracovní den. Většinou si v tramvaji ještě vyndám čtečku a na chvíli se ponořím do fantasy světa čarodějů a draků.

Startuji den s nahrávkami pro osobní rozvoj

Magda Divišová, specialista na HR pro online z ONLINE PEOPLE s.r.o.

Po ránu mě nabíjí procházka se psem, nebo běh v hezkém počasí, poslouchám krátká mp3 pro osobní rozvoj. V pracovních dnech tomu všemu předchází i kontrola mailů, případně sociálních sítí. 

Jak na daň z příjmů?

Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z příjmů věcí krok za krokem.

 

Není nad vůní čerstvě namleté kávy

Libor Hašpl, jednatel společnosti NOVUM

Každé ráno zahajuji tím, že si kávu sám namelu v elektrickém mlýnku. Když mám snídani i kávu přichystanou na stole, pouštím se do rychlého prohlížení zpráv na internetu, abych měl aktuální přehled.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).