Hlavní navigace

Tisk: Lehman Brothers vyhlásila bankrot

16. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hypoteční krize zasáhla už i čtvrtou největší investiční banku v USA. Společnost Lehman Brothers vyhlásila bankrot poté, co vyjednávání se zástupci Americké centrální banky (Fed) skončilo neúspěchem, informují dnes: Hospodářské noviny, Mladá fronta DNES, Právo a Lidové noviny.

Krize banky byla způsobena velkým zatížením špatných investic na realitním trhu ve výši 60 miliard dolarů. Nepomohly ani snahy výkonného šéfa banky Richarda Fulda zajistit přísun kapitálu od investora. K definitivnímu bankrotu přispěl i fakt, že jednání se zátupci Americké centrální banky a ostatních největších bank dopadla rovněž neúspěšně. Fed jednoznačně vyjádřila svůj odmítavý postoj poskytnout bance Lehman Brothers peníze daňových poplatníků. V zájmu zastavení dalšímu šíření krize se však uvolila brát jako zástavu na půjčky v hotovosti i cenné papíry, doplňují Hospodářské noviny.

Krize však zasahuje téměř všechna odvětví ekonomiky. Problémy má i největší pojišťovna ve Spojených státech AIG, která Americkou centrální banku požádala o úvěr 40 miliard dolarů jako ochranu před snížením ratingu a oslabenou kapitálovou základnou. I další americké finanční instituce se obávají tzv. runu na banku věřitelů, kteří si začnou hromadně vybírat své vklady a ve výsledku tak nejvíce přispějí k jejich likvidaci.

HN, MF, LN, PR: Světová finanční krize zasahuje i českou burzu

Finanční krize šířící se z amerických trhů včera citelně zasáhla i česku burzu, která uzavírala obchodování slabší o více než 4 %. Nejvíce postižené jsou v Praze realitní tituly, i když hodnota akcií klesala i u dalších významných společností. Finanční instituce jsou zasaženy v globálním měřítku, neboť jsou díky finančních nástrojům mezi sebou provázány. Krize na kapitálových trzích však posiluje korunu, která včera dosáhla pod hranici 24 korun za euro.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).