Hlavní navigace

Letní dovolená u účetních neexistuje. A když k moři vyjedou, mají notebook

2. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řidič ten tvrdej chleba má, účetní ho má ještě tvrdší. Ani v létě si neodpočine a naopak letní prázdniny jsou pro účetní noční můrou.

V průběhu dovolené odpočívá pouze 25 % účetních. Vyplývá to z odhadů Komory certifikovaných účetních.

Pokud už si účetní dopřeje letní dovolenou, je to spíše na přelomu srpna a září a k moři si pro jistotu bere notebook. Dovolená v tomto případě trvá sotva týden. Vzít si dovolenou na 14 dní v kuse a být bez internetového připojení nebo telefonního signálu je tak pro většinu účetních jednoduše nereálné, upozorňuje Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Začátek prázdnin je pro účetní noční můrou

Na začátku prázdnin, kdy všichni využívají díky státním svátkům prodloužený víkend, účetním začíná doslova peklo. V tomto období je pro ně mnohem těžší shromáždit všechny doklady, protože klienti jedou v prázdninovém módu a nad zákonnými povinnostmi mnoho času netráví.

Čtěte také: Firmy budou muset dodávat účetní uzávěrky, jinak jim bude hrozit zrušení. Aby mohla být firma zrušena, bude muset být i nekontaktní. Počítá s tím novela zákona o obchodní korporacích.

Od ledna zároveň probíhají závěrky, jejichž ukončení často spadá na konec června. A na to hned navazuje zpracování mezd a čtvrtletních DPH, což způsobí, že se účetní do konce července nezastaví.

Účetní jako freelancer? Rozhodně lepší varianta

Libor Vašek na druhou stranu připomíná, že účetní profese je ideální prací pro freelancery. Díky postupné digitalizaci dokladů totiž mohou svou práci dělat takřka odkudkoliv a kdykoliv.

Čtěte také: Nevíte, jak si správně vytvářet evidenci o zákaznících a jejich objednávkách dle GDPR? Prozkoumali jsme příručku ministerstva průmyslu a obchodu

školení-leden22-molín

Pokud je klient zvyklý na online komunikaci a elektronické zasílání dokumentů, může si účetní svůj pracovní den uzpůsobit podle sebe, svých aktuálních možností a vlastně i počasí. Dovolenou jako takovou tak vlastně ani řešit nemusí, uzavírá Vašek.


Redakční tip

Doba dovolených je v plném proudu. Kam vyrazit v případě, že plánujete dovolenou na poslední chvíli? Inspirujte se velkou fotogalerií.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).