Hlavní navigace

Letní tábory nezastaví ani testování dětí. Zbývají už jen poslední místa

15. 6. 2021
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dětské tábory jsou pro někoho nedílnou součástí letních prázdnin. Jejich pořadatelé se musejí vypořádat s opatřeními, ale jsou rádi, že letos tábory budou.

Pro tábory je v letošním roce novinkou nařízení týkající se testování. Pořadatelé musí vyžadovat při nástupu dítěte na tábor potvrzení o negativním výsledku testu či jiným způsob prokázané bezinfekčnosti a musí otestovat děti a všechen personál po 7 dnech pobytu. Představuje to jak komplikace, tak i další finanční výdaje. Navíc by si děti například neměly hrát dohromady nebo být od sebe jen v oddílech a spoustu jiných věcí, kterým musí organizátoři přizpůsobit celý běh tábora.

Letos byla menší panika

Podle Václava VaněčkaTOP-tábory oproti loňsku nebyla na jaře taková panika a přihlášky na tábory chodily stále. Také v případě spolku Kazimírka byla většina dětských táborů již v lednu plná a spíše minitábory pro rodiče s dětmi se obsazovaly postupně. Máme poměrně širokou základnu „věrných“ dětí a rodičů, kteří se na naše tábory vracejí, takže tábory se zaplnily stejně rychle jako dříve. Možná pomohl i slib z naší strany, že budeme vracet peníze, pokud by tábory nemohly proběhnout, dodává Petr Nový ze společnosti Centrum Robinson. Podobně ve VAMA Tremp rodiče ve velké míře využili slevu na poukaz, kterou dávají do konce ledna, a po tomto termínu se informovali, zda pokud dítě přihlásí, bude možnost vrácení peněz z důvodu neuskutečnění tábora. Také podle Heleny Sobotkové z olomoucké kanceláře Agentury 7 většina rodičů nečeká a snaží se děti co nejdříve objednat, aby pro ně bylo místo.

Ve spolku Tábory OKO se během třetí a čtvrté vlny pandemie přihlašovali jen naši stálí táborníci a noví skoro vůbec. Rodiče se informovali dopodrobna, často se vracely otázky stran vrácení peněz, kdyby se tábory nemohly konat. Od dubna se pak přihlašují stále ve větším počtu noví zájemci. Nyní se ptají nejvíce na platnost potvrzení o negativním výsledku testu. Ve své lenosti jsem stvořil manuál nazvaný Ve stínu covid-19, abych nemusel odpovídat stále na to samé, doplňuje Alexandr Hupcej. Stanislav Šimášek z tábora Velké Skaliny říká, že více rodičů vyčkává do poslední chvíle a tolik dětí, kolik se přihlásilo v posledních 14 dnech, se v červnu nikdy nehlásilo a neustále někdo telefonuje nebo píše.

Zbývají poslední místa

I přes nejasnou situaci ohledně nařízení se však tábory plní. V Agentuře 7 evidují letos zvýšený zájem o dětské tábory a některé termíny mají již plně obsazeny. Na táboře Velké Skaliny nebo v Tábory OKO jsou na tom přibližně stejně jako v minulých letech a mají obsazeno 80 až 90 % táborové kapacity. V současné době je na táboře několik volných míst na jednom turnusu. Ostatní jsou plné, upřesňuje Marcela JelínkováVAMA Tremp. V Centru Robinson mají pobytové tábory naplněné víceméně už od jara a na jejich příměstských táborech zbývá ještě necelá čtvrtina volných míst. Poslední místa na příměstských táborech jsou ještě ve spolku Kazimírka. Pobytové tábory jsou zcela obsazeny. Na většinu termínů čekají náhradníci, zda se neuvolní místo, doplňuje předsedkyně spolku Kazimírka Lenka Kubištová.

Ceny se mírně zvedly

U Táborů OKO ceny stouply o 200 až 300 korun, a to o předpokládané zdražení služeb a surovin. Ceny jsme zvyšovali na základě zvýšení cen za ubytování, potraviny a dopravu, uvádí Lenka Kubištová. Mírně zdražily také TOP-tábory nebo tábor Velké Skaliny. Ceny jsme trochu zvedly, ale s postupem času to bylo málo při tom, jak se všechno zdražilo, podotýká Stanislav Šimášek. V Agentuře 7 a VAMA Tremp nechali ceny stejné, ale v jejich případě podle Marcely Jelínkové už dnes vidí, že to bylo špatně. Ceny zůstaly ještě stejné jako vloni, zdražovat se chystáme až příští rok, především kvůli všeobecně stoupajícím cenám služeb, potravin atd., prozrazuje Petr Nový.

Nařízení přišla pozdě

Pořadatelé táborů se shodují, že neřeší ani tolik, jestli jsou nařízení zvládnutelná, ale že je zkrátka musí zvládnout. Navíc se se spoustou z nich potýkali už loni a nemají s nimi problém. Většina opatření, která se týkají zvýšené hygieny na táborech, používání desinfekce apod., jsou stejná jako vloni. Nepředstavují žádné zásadní omezení. Pochopitelné je i letošní testování před odjezdem, byť bude představovat pro rodiče starost navíc, uvádí Petr Nový.

Horší je, že nařízení byla chaoticky a na poslední chvíli komunikovaná. Dozvědět se snad už konečné informace 4. 6. a opět upravené 9. 6., tři týdny před začátkem, je velmi pozdě, myslí si Marcela Jelínková a souhlasí s ní také Lenka Kubištová. Ta nařízení očekávala, ale byla vydaná příliš pozdě a byla zmatečná. V první metodice vyšla jen podmínka o testování před táborem, za týden bylo vše úplně jinak a testování mělo být i v průběhu tábora. Nyní tato podmínka, po úpravě, platí jen pro antigenní testování. Další nařízení jsou zvládnutelná. Je hlavní, že tábory budou, shrnuje.

Testování se zvládne

Helena Sobotková vidí hlavní problém v tom, že dítě musí již před příjezdem podstoupit test. Již teď nám volají rodiče, že testovací centra jsou již na termíny prázdnin plná anebo o víkendu nedělají testy. Test nesmí být starší 72 hodin, říká. Podle Alexandra Hupceje se testování v průběhu tábora přetřásá coby neřešitelný úkon, ale oni to vyřešili tím, že k nim přijede laboratoř, všechny na místě otestuje neinvazními antigenními testy, případné pozitivní jedince otestuje hned také PCR testem a vyřkne nad nimi ortel do druhého dne. Nic nás to nestojí a nemusíme ani hnout prstem. Dokonce uvažujeme, že bychom je pozvali, i kdyby nakonec toto testování povinné nebylo, doplňuje.

Petr Nový považuje opětovné testování dětí na táborech po sedmi dnech za zcela nesmyslné. Děti jsou na táboře v uzavřené skupině, takže smysl toho opakovaného testování nechápe. Navíc jeden pokyn ministerstva zdravotnictví v zásadě zakazuje pořádat výlety, zvát na tábor návštěvy, omezuje počty dětí, které si mají hrát společně, tedy celý směřuje k tomu, aby se děti prakticky s nikým mimo tábor nepotkaly, a druhé nařízení požaduje opakované testování s argumentem, že se děti mohou nakazit například na výletě… Jedna ruka neví, co dělá druhá, vysvětluje. Na táborech spolku Kazimírka již vloni zavedli zvýšený dohled na hygienu u dětí a časté používání desinfekce. Mají také přísnější podmínky ohledně dětí s teplotou či jinými obtížemi a nebudou žádné výlety, ani možnost zpestření programu speciální návštěvou.

Vede klasika i speciály

V Agentuře 7 je nejoblíbenější tábor se zaměřením na koně, poté airsoftový a klasický. Nejoblíbenější aktivitou je pak návštěva aquaparku, o které ještě však nemají konečné stanovisko, zda se děti budou moci zúčastnit, či nikoliv. Nejvíce dětí jezdí na náš Minecraft tábor, na kterém hrají děti svoji oblíbenou počítačovou hru, ale naživo, bez počítačů, ve věrných kulisách Minecraft světa. Oblíbený je také Potter tábor, inspirovaný školou čar a kouzel nebo tábor Ztracený Ostrov zaměřený na tábornické dovednosti a sporty v přírodě, popisuje Petr Nový. Lenka Kubišová nedokáže úplně vypíchnout jeden typ tábora. Naše tábory jsou mnoho let plně obsazovány a všechny mají krásnou atmosféru, ať už je to klasický dětský tábor, Můj první tábor, Minitábor pro rodiče s dětmi nebo příměstský tábor, dodává.

U spolku Tábory OKO vedou tradiční klasické tábory s volbou aktivit a v areálu Podolí I pak střelecká a adrenalinová zaměření, jako je airsoft, paintball, NERF, army nebo akční tábor. Ve VAMA Tremp nedělají nijak zvlášť zaměřené turnusy a zaměřují se na klasický tábor, kde se na každém turnusu hraje celotáborová hra. Každý rok se snažíme přinést do hry nové prvky – nové hry, nové výzvy. Děti přesto vyžadují každoročně se opakující akce. Například kostka dobra, kostka zla, přetahování o jídlo (výběr ze dvou jídel, kdo při přetahování vyhraje, to jídlo se vaří), uvádí Marcela Jelínková. Podle Stanislava Šimáčka záleží na věkové skupině dětí, ale všeobecně děti potřebují socializaci a vyhledávají ji. Baví je samozřejmě diskotéky, letní kino, ale i hry, kdy jsou namíchány do skupin a plní různé úkoly a noční bojovky, doplňuje závěrem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).