Hlavní navigace

Letos skončí s podnikáním další chovatelé prasat

3. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Motivace českých zemědělců z resortu zemědělství k investování do chovů přišla pozdě, i když přinesla zlepšení. Uvedl to pro ČTK šéf Agrární komory ČR Jan Veleba. Podle něj současná podpora investic mnoha podnikům už nepomůže. Mají vážné finanční problémy, řekl pro agenturu Veleba.

V posledních letech skončila podle údajů Agrární komory každoročně s podnikáním přibližně desetina chovatelů prasat. Je důležitější řešit příčiny nekonkurences­chopnosti na trhu, investovat do lepších technologií a do lepšího zdravotního stavu prasat, řekl už dříve ministr zemědělství Petr Gandalovič. Jeho resort upřednostnil chovatele prasat v programu modernizace zemědělských podniků. Peníze z evropské kasy by měly postupně vést k vyřešení problémů českých zemědělců.

Pro zemědělce bude letos pozitivní nárůst odbytových cen prasat. Ty mohou podle Veleby stoupnout až o pětinu. Aby čeští zemědělci měli odbyt vyšší by měl zemědělcům podle šéfa Agrární komory pomoci stát, a to podporou prodeje kvalitních tuzemských potravin. Sice nelze přímo propagovat konzumaci českých výrobků, ale lze zvolit podobný způsob jako v Německu, kde je certifikace kvality potravin nastavena tak, aby vyhovovala domácím výrobkům, řekl ČTK Jan Veleba. Zatím se nenašlo ani 200 milionů na Klasu, dodal.

Takovou preferenci ale šéf resortu odmítá. Mohlo by to totiž být v rozporu s principem jednotného trhu v rámci EU a ostatní členské státy by to mohly napadnout, uvedl Gandalovič. U značky Klasa jsme rádi, když vyhraje domácí producent, dodal.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).