Hlavní navigace

Levné hračky, ale žádná práva zaměstnanců

8. 2. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firmy v hračkářském průmyslu porušují práva zaměstnanců. Na největším veletrhu hraček na světě v německém Norimberku vystavuje 2600 firem ze 64 zemí světa zhruba milion produktů. Podle uveřejněné zprávy hongkongské nevládní organizace SACOM zatímco hračkářské firmy se prezentují na jedné z největších obchodních událostí roku, zaměstnanci továren na hračky dál čelí nebezpečným a nedůstojným pracovním podmínkám. Nucené přesčasy v některých firmách až třikrát přesahují zákonem povolený počet hodin a zdraví škodlivé pracovní prostředí v továrnách. Přitom tyto firmy obdržely certifikaci Mezinárodního svazu hračkářského průmyslu. Jen v Číně se hračky pro export vyrábějí v přibližně 3 500 továrnách, z čehož 1 450 továren je zapojených do certifikačního programu ICTI CARE. V továrně Hui Zhou Win Merchant Tour Product Co trvají směny běžně od 7:25 do 22:30, někdy i do půlnoci, a to sedm dní v týdnu.

Zjišťujeme, že dodržování pracovních standardů v továrnách může usnadnit nebo naopak ztížit nákupní strategie odběratelů, uvádí Uwe Kleinert, koordinátor německého projektu Aktion fair spielt. Dodává, že v případě velmi krátkých dodacích lhůt a častých změn v objednávce nebo v případě změn na poslední chvíli se lze přesčasů jen těžko vyvarovat. A kdo na své dodavatele tlačí kvůli ceně, nemůže se divit nízkým mzdám.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).