Hlavní navigace

Ležet na dece dva metry od sebe? Koupaliště nemohou lidem nic nařizovat

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Opatření související s koronavirem se sice rozvolnila, ale například dodržování rozestupů je stále doporučováno. Jak to bude vypadat na venkovních koupalištích?
Jana Langerová 10. 7. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ve společnosti zůstává nejistota a návrat k normálu je pozvolný. Jak jsou na takovou letní náladu připraveni provozovatelé koupališť?

Bojí se návštěvníci?

Kamencovém jezeře v Chomutově podle jeho vedoucího Karla Tona aktuálně nepozorují vyšší opatrnost nebo rozdílný přístup návštěvníku oproti předešlým sezónám. V tomto směru podle něj tak obavy nepanují. Miroslava Bendová, ředitelka zimního stadionu a letního koupaliště v Moravských Budějovicích, v této souvislosti podotýká, že za návštěvníky nedokáže mluvit – zda se bojí navštívit koupaliště nebo ne, záleží jen na nich. Všechna letošní mimořádná opatření jsou pro nás pro všechny nová, takže se učíme za provozu všichni a raději neodhadujeme, dodává. Boris Kučera, majitel CAMPING PRAHA KLÁNOVICE, si myslí, že návštěvníky situace určitě ovlivní. „Starší generace v současné době koupaliště nenavštěvuje,“ doplňuje.

Rozestupy na dekách neuhlídají

Rozvolnila se mnohá opatření, už není nutné nosit roušky ani dodržovat vzdálenost od ostatních lidí. Přesto rozestupy patří ještě k doporučeným praktikám a lidé k nim přistupují tak nějak automaticky. Bude tomu tak i na dekách na volných plochách koupališť? A nebudou mezi lidmi vznikat hádky nebo spory, když se někdo usídlí příliš blízko ostatních? Problémem to nebude v Chomutově, kde je rozloha rekreační plochy jezera přes 250 tisíc metrů čtverečních. Je tu tak dostatek prostoru pro každého návštěvníka. Každý návštěvník tak má možnost najít si své soukromí a prostor, doplňuje Karel Ton. 

V Moravských Budějovicích doporučují návštěvníkům dodržovat rozestupy ve vzdálenosti dvou metrů, ale po rozvolnění to nejsou schopni nikomu nařídit. Podle dosavadní situace zatím lidé s dekami leží v určité vzdálenosti od sebe. Rozbroje mezi lidmi jsou neustále – i za normální situace, ty prostě neovlivníme, popisuje Miroslava Bendová.

Na koupališti Praha 9 – Klánovic díky moderním technologiím ví, kolik návštěvníků je na koupališti a mohou podle toho limitovat počet návštěvníků. Doposud však taková situace nenastala a Boris Kučera má obavy, že ani nenastane. Kontrolovat rozestupy tak v plánu nemají. V našich silách je udržet určité rozestupy v bazénu a jeho blízkém okolí, ne na plochách určených k ležení, zdůrazňuje Boris Kučera dále.

Zvýšená dezinfekce

V Klánovicích zatím nebylo nutné zavádět žádné regulace nebo speciální opatření. Tedy kromě montáže hygienických stojanu na dezinfekci pro návštěvníky. Hlídání koupališť a dodržování opatření jsme se věnovali už v článku Jak to bude v létě fungovat na koupalištích? Zeptali jsme se provozovatelů. Správce koupaliště Duha v Pozlovicích Jan Malota zde prozradil, že dodržování nařízení má dvě roviny: tou první je technická realizace nezbytných opatření a druhá je pak akceptovatelnost nařízení samotnými návštěvníky. Koupaliště je místo relaxace a odpočinku, není možné většinu času trávit usměrňováním neukázněných návštěvníků. Opatření budou na všech koupalištích stejná, takže se nebojím, že bychom přišli o zákazníky, dodával. Podle Petry Botkové, provozní areálu a restaurace Na koupališti / Delicate v Sazovicích, by museli přijmout alespoň 2 pracovníky navíc, aby uhlídali návštěvníky, a proto je bude v případě potřeby kontrolovat ona sama.

Původně měli v Chomutově pro areál vyčleněného zaměstnance na dohlížení nad dodržováním opatření, ale nyní už platí pro koupaliště běžný provoz. Avšak na toaletách, pokladnách a recepci jsou k dispozici desinfekce a zaměstnanci na recepci a pokladnách jsou chráněny ochranným plexisklem. A prostory jsou prakticky nepřetržitě desinfikovány, vyjmenovává Karel Ton. Podobně také v Moravských Budějovicích po pominutí opatření od 1. července jen dodržují dezinfekci rukou a provádí dezinfekci v areálu a dělají důkladnější úklid a dezinfekci ve společných sociálních prostorách. Zvýšenou opatrnost při hygieně a dodržování základních pravidel hygieny vyžadujeme i od návštěvníků, dodává Miroslava Bendová. 

Přečtěte si náš průzkum mezi podnikateli: Roušky a dezinfekce je stály i miliony korun 

Nejde jen o počasí

Venkovní koupaliště se otevírají podle počasí, ale to neznamená, že by takové areály nouzový stav a současná situace nijak neovlivnila. Například mají dopředu nasmlouvané zaměstnance, brigádníky nebo dodavatele. V Moravských Budějovicích otevřeli areál o téměř 3 týdny později a nemohli připravit provoz s drobnými úpravami a případně i s novinkami tak jako každý rok. Především neprovozujeme některé gumové atrakce pro děti, upřesňuje Miroslava Bendová. Podobně areál Kamencového jezera má pevně danou otevírací dobu od 1. května do 30. září a sezónu tak zahájili až o měsíc později a museli rušit nasmlouvané pobyty v kempu.

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

V Klánovicích prošel areál před dvěma roky rozsáhlou rekonstrukcí, a tudíž je nutné splácet úvěry. Odklad úvěrů nijak nepomůže. Všechny plánované investice byly odloženy, říká Boris Kučera. O odkladu splátek jsme psali v článku Banky: Odklad splátek je jen odložení nutného a zbytečná administrativní zátěž.

Ztráty a omezené rozpočty 

Koupaliště v Klánovicích funguje v plné symbióze s přilehlým kempem, který je v letních měsících plně obsazen zahraniční klientelou. Podle Borise Kučery jen spojení těchto dvou služeb zajistí ekonomickou prosperitu, a pokud obě dvě služby neprofitují, jedná se o velmi ztrátovou záležitost. Rezervy hledáme, ale neobracíme se na komerční subjekty, které této situace využívají k vlastnímu obohacení. Jedná se spíše o pomoc rodiny či podobných subjektů, uvádí.

V Moravských Budějovicích mají omezený rozpočet na celou letní sezónu, takže jedou v co nejúspornějším režimu a věří alespoň v takové tržby, které byly v loňském roce. Rezervy nemáme – také Město Moravské Budějovice muselo omezit své náklady a tím pádem se snížení rozpočtu na zbytek roku 2020 projevilo i v našem rozpočtu, dodává Miroslava Bendová. 

Finanční ztráty očekávají v Chomutově, a to vzhledem k tomu, že otevřeli až o měsíc později a že nenahradí zrušené pobyty z května. Ale hlavní sezóna nám teprve začíná. Nicméně například ubytování v chatkách jsme měli obsazené do konce srpna již před nástupem koronaviru, nejsme schopni kapacitně ztráty výrazněji redukovat, uzavírá Karel Ton.