Hlavní navigace

exPRESS: Lhůta pro platbu sociálního pojištění se zkrátí

4. 12. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Leden přináší některé změny v oblasti sociálního pojištění. Zbystřit by měly především OSVČ. S přechodem na nový rok se mění také podmínky zaměstnávání důchodců.

Od ledna se zkracuje lhůta pro platbu sociálního pojištění »

Samé negativní zprávy přináší změna v oblasti platby sociálního pojištění, která bude platná od příštího roku. OSVČ budou nyní muset více pamatovat, kdy sociální pojištění platit v případě, že ho hradí převodem z účtu. Za den platby se nyní nově bude považovat ten den, kdy příslušné správě sociálního zabezpečení dojdou peníze od poplatníka na účet. Doteď se považuje za den platby den, kdy peníze odcházejí z účtu poplatníka.

Prakticky tak dojde ke zkrácení lhůty pro platbu pojistného, i když splatnost stanovená na období 1. až 20. dne měsíce následujícího po měsíci, za který se pojistné platí, zůstává beze změny.

Špatnou zprávu přináší novela zákona č. 362/2009 Sb. také pro zaměstnavatele. Snížená sazba pojistného na nemocenského pojištění, které platí zaměstnavatel, se odkládá o jeden rok. Sazba bude zachována na stávající ve výši 2,3 %.

Pro rok 2010 se také už nepočítá s uplatněním slev na pojistném pro zaměstnavatele za zaměstnance, kteří mají nižší mzdu než je 1,15násobek průměrné mzdy. Naposledy bude možné tuto slevu uplatnit za měsíc prosinec 2009.

exPRESS - Koleje 01
Hospodářská krize

Průmysl sice meziročně klesl, podle analytiků se však odráží od nízkého dna

Průmyslová výroba se v říjnu oproti loňským číslům ztenčila o 7,3 procenta. Po zohlednění nižšího počtu pracovních dní se průmyslová výroba snížila o 5 % oproti –9,7 % v září. Podle analytiků je výsledek lepší, než se očekávalo. Konečně jsme se dočkali jednociferných poklesů! Zlepšení vývoje průmyslové výroby v regionu CEE naznačil už polský průmysl, česká data to jen potvrzují, komentovala aktuální data Helena Horská z Raiffeisenbank.

Obrat u spotřební elektroniky a domácích spotřebičů klesá

První tři kvartály letošního roku zaznamenaly pokles obratu na trhu s technickým zbožím. Jak vyplývá z reportu GfK Retail and Technology, v porovnání se stejným obdobím loňského roku se hodnota trhu snížila o 9 procent. Ve třetím čtvrtletí se navíc negativní vývoj ještě prohloubil, kdy došlo k dvanácti procentnímu poklesu.

Fúze a akvizice v příštím roce opět porostou

Ekonomická recese v letošním roce prudce zasáhla obor fúzí a akvizic. Zatímco v roce 2008 byly oznámeny transakce za 178 miliard eur, za letošní půl rok finanční subjekty uskutečnily fúze a akvizice v hodnotě pouze 32 miliard eur. V roce 2010 by však mělo dojít k opětovnému oživení.

exPRESS - Koleje 02
Zákony a úřady

Od roku 2010 se mění podmínky zaměstnávání důchodců

V lednu vstoupí v platnost novela zákona o důchodovém pojištění, která přinese změnu v zaměstnávání starobních důchodců. S důchodci se doposud uzavíraly pracovní poměry nebo dohody o pracovní činnosti maximálně na dobu jednoho roku. Poté bylo možné pracovní poměr prodloužit, a to opět v maximální možné délce, tj. na jeden rok.

Za neoprávněné umístění provozovny hrozí pokuta 100 000 korun

Pokud podnikatel vlastní pojízdnou prodejnu, jedná se podle Živnostenského zákona o mobilní provozovnu. Ta se vyznačuje především tím, že je přemístitelná a není umístěna na jednom místě po dobu delší než tři měsíce. Pokud ji však podnikatel kamkoli umístí, musí si zajistit povolení.

Brněnský podnikatel Radim Jančura vyhlašuje Olomouckému kraji otevřenou válku

Podnikatel Radim Jančura opět brojí proti způsobu uzavírání smluv s Českými drahami. Vedení Olomouckého kraje údajně podepsalo s největším železničním dopravcem smlouvu bez výběrového řízení. Podle Jančury tím krajští hejtmani znemožňují podnikání na železnici. Jančura se proto rozhodl vyhlásit vedení Olomouckého kraje otevřenou válku.

Zemědělci táhli Prahou

Tisíce zemědělců se sešlo v Praze, aby protestovalo proti seškrtání dotací do agrárního sektoru. Podle šéfa Agrární komory ČR Jana Veleby se sešlo 4500 protestu­jících, podle policie jich však bylo pouze dva tisíce. Nespokojení farmáři zamířili z Pražského hradu na Malostranské náměstí, kde před sněmovnou předali předsedovi sněmovního rozpočtového výboru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) deklaraci se svými požadavky.

školení účto leden 23 Kučerová

exPRESS - Koleje 03
Provoz, daně a finance

Nemocenské pojištění má vliv i na úhradu záloh v případě nemoci

Jestliže OSVČ v době pracovní neschopnosti neměla nárok na nemocenské z nemocenského pojištění, ani nepobírala takové nemocenské, nemá období pracovní neschopnosti vliv na stanovení minimálního vyměřovacího základu za kalendářní rok.

Většina podnikatelů neví o možnosti zrychlených odpisů, upozorňuje ČLFA

Podnikatelé nejsou informováni o protikrizovém opatření ve formě zrychlených odpisů. Upozorňuje na to Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Jak vyplývá z členských společností ČLFA, podnikatelská veřejnost o této možnosti neví. Novela zákona o daních z příjmů přinesla v létě možnost mimořádných zrychlených odpisů. Rychleji, a to až o polovinu běžné doby, lze odepsat nově pořízený majetek zařazený do první a druhé odpisové skupiny. Ovšem jen při dodržení stanovených pravidel.

<fb:fan profile_id=„58931­199320“ stream="" connections=„18“ width=„545“></f­b:fan>
Podnikatel.cz na Facebooku

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).