Hlavní navigace

Lidí bez práce přibývá, zaměstnavatelé i přesto nemohou najít dobré pracovníky

13. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK
Navzdory rostoucí nezaměstnanosti má řada firem problém najít vhodné pracovníky. Najít dobrého řemeslníka, kuchaře nebo obchodního zástupce je problém.

Míra nezaměstnanosti v únoru vzrostla na 8,1 %. Bez práce je rekordních 593 683 lidí. Během posledního měsíce se na úřadech práce registrovalo dalších skoro 8 000 Čechů. Takové jsou aktuální údaje Ministerstva práce a sociiálních věcí. Stále zhoršující situaci ale nepociťují jen zaměstnanci nebo lidé bez práce. Do úzkých se čím dál častěji dostávají i zaměstnavatelé. Ti v průzkumu pro agenturu Manpower uvedli, že sehnat skutečně výkonného a loajálního zaměstnance je stále větší problém.

V České republice těžko obsazuje svá pracovní místa 14 % zaměstnavatelů. Jejich požadavky nesplňují nezaměstnaní v celé řadě odvětví. V současné situaci jsou společnosti tlačeny najít cestu, jak zvýšit produktivitu při snížení nákladů na pracovní sílu. Zaměstnavatelé snížili stavy zaměstnanců, a přitom musejí udržet určitou míru produktivity. V důsledku toho rostou požadavky i na pracovní pozice s nízkou kvalifikací, komentuje situaci Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

K hlavním důvodům, proč zaměstnavatelé nemohou obsadit volné pozice, patří nedostatek zkušeností uchazečů, jejich nedostatečná kvalifikace a vzdělání, neochota podílet se na flexibilních a alternativních formách úvazků a dále i přehnané finanční nároky a odmítání stěhování se za prací.

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Do problémů se v Česku dostávají nejen lidé hledající práci, ale často i ti, kteří ji poskytují. 

Firmy musí odvádět dobrou práci, nemají na to ale dostatečně technicky vybavené a vzdělané pracovníky. Mezi mladými lidmi zájem o technické obory rok od roku klesá a trh kvůli generační obměně přichází o zkušené odborníky. Ti odchází do důchodu bez toho, že by stihli zaučit nově příchozí pracovníky. Navíc s poklesem počtu lidí v produktivním věku a rychlým technologickým pokrokem bude disponibilních vhodných kandidátů na volné technické pozice stále méně. Velký problém pociťují manažeři společností také při obsazování pozic obchodních zástupců.

Deset nejhůře obsaditelných pozic v České republice v roce 2012:

1. Řemeslník 

2. Obchodní zástupce 

3. Marketing, PR a komunikace 

4. IT pracovník (především programátor a vývojář)  

5. Šéfkuchař/kuchař

6. Lékař a jiný neošetřující zdravotní personál 

7. Řidič

8. Dělník 

9. Úklidový personál 

10. Mechanik

Nedostatek talentů nutí zaměstnavatele, aby měnili přístup k náborům a ke způsobu, jakým pracují s lidskými zdroji. Zaměstnavatelé si začínají uvědomovat nutnost rozvoje svých talentů. 29 % z nich už problém s nedostatkem uchazečů řeší vnitrofiremně nabídkou dalšího vzdělávání. Zaměřují se také na individuální rozvoj dovedností, což je moderní cesta, jak nejenom tomuto problému v oblasti lidských zdrojů čelit, říká Jaroslava Rezlerová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).